İnsanlar İçin Tehlikeli Robotlar İçin Kolay 7 İş

İnsansı robotların yapabildiği ilginç ve tehlikeli işler neler?

Robotlar günümüzde kullanılan ve gelişmeye devam eden teknolojik araçlardan biri. Bu akıllı robotlar çeşitli alanlarda kullanılıyor. Özellikle insanların yapmasının zor olduğu ve tehlikeli işlerde robotların kullanılması çok yararlı oluyor. Peki bu insansı robotların yapabildiği ilginç ve tehlikeli işler neler?

  • Bomba İmha Uzmanı

Terör eylemlerinde insanlara korku salmak ve zarar vermek için sıkça bombalar kullanılıyor. Bu bombaların imha edilmesi için önceden insanlar çalışıyordu. Yapay zekalı robotlar sayesinde insan canını tehlikeye atan bu iş uzaktan yapılabiliyor. İmha işleminde bomba patlasa bile sadece robot zarar görüyor.

  • Maden Araştırma

Değerli madenler genellikle yerin çok altında ya da denizlerin dibinde bulunuyor. Petrol, doğalgaz gibi önemli fosil enerji kaynaklarının veya altın elmas gibi değerli elementlerin bulunması insanlar için tehlikeli olabiliyor. Akıllı robotlar denizlerin diplerine, mağaraların ya da çukurların derinlerine gidiyor ve insanlar için tehlikeyi ortadan kaldırıyor.

  • Vahşi Doğa Fotoğrafçılığı ve Belgesel Çekimi

İzlediğimiz belgesellerde ya da doğa fotoğraflarında çok tehlikeli canlıların hayatlarına yakından tanıklık edebiliyoruz. Bir aslanın, timsahın ya da anakondanın çok fazla yakınına girip gün boyu onu kayıt etmek bir insan için çok tehlikeli olabiliyor. Akıllı robotlar uzaktan kumanda edilerek ya da belirli ısılara reaksiyon göstererek doğada çekim yapabiliyor.

  • Arama Kurtarma Çalışmaları

Deprem, çığ gibi doğal afet durumlarında insanlar göçük altında kalıyor. Göçük altında kalan insanların hızlı bir şekilde kurtarılması için robotlar görev alıyor. Mayın bölgelerinde mayınların tespiti için de akıllı robotlar kullanılıyor. Bu sayede insanların canı tehlikeye atılmamış oluyor.

  • Uzay Keşifleri

Dünya sürekli olarak uzayın sonsuz boşluğunu keşfetmeye ve kendine yeni yaşam alanları aramaya devam ediyor. Bunu yaparken insanlar için çok tehlikeli olduğundan robotlar tercih ediliyor. Örneğin marsa önce bir robot gönderiliyor. Ortam analiz ediliyor. Ona göre veriler toplanıyor ve sonuçlara göre hareket ediliyor.

  • Radyoaktif Atıkların Toplanması

Enerji ihtiyacı artık insanlar için vazgeçilmez bir durumda. Bu büyük ihtiyacı karşılamak için nükleer enerji gibi insan bedenine zararlı teknolojiler kullanılıyor. Bu işlemlerin sonucunda meydana gelen atıkların taşınmasında ve imha edilmesinde robotlar büyük rol oynuyor. İnsanların sağlığı için çok tehlikeli bir görevde herkes için yararlı bir iş yapıyorlar.

Peki siz robotların yapabildiği tehlikeli işler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

  • “Yapay Zeka Ve Robotik Arasındaki Fark Nedir? okumak için buraya tıklayın.
  • “İnsansı Robotlar Bilim Kurgu Filmlerinde Oynayacak okumak için buraya tıklayın.
  • “Alabileceğiniz 10 Ücretsiz Yapay Zeka Eğitimi! okumak için buraya tıklayın.
  • “Covid-19 ile Dünyayı Etkileyecek 4 Yeni Teknoloji! okumak için buraya tıklayın.

Paylaşmak için aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı