Örümcek Robotlar Ay Yüzeyinde Keşif Yapacak!

İnsanoğlunun çok uzun yıllardır uzaya olan engellenemez bir ilgisinin olduğu biliniyor. 2. Dünya Savaşı ile başlanılan uzay araştırma serüveni, teknolojinin el verdiği imkanlar kadar araştırma yapılmaya başlanmıştı. Bu yazımızda sizler ile örümcek robotlar rüyasının ay macerasına bir yolculuk yapacağız.

Uzay araştırma macerası ilk başlarda Amerika ve Rusya arasında gerçekleşen atılımlar sonucu ortaya çıkmıştır. Teknolojik gelişmelerin o dönemde uzaya gitme konusunda yetersiz olması nedeni ile yetkililerin büyük tekerlekli robotlar göndererek bilgiler almasına olanak tanıyordu. İlerleyen yıllarda ise teknolojinin seyri olumlu yönde geliştiği için ABD ve Rusya uzay araştırmaları konusunda somut adımlar attı.

Bu adımların atılması sonucu insanoğlunun uzayda yoğun araştırma sürecinin içine girmesine neden oldu. Her geçen gün uzay hakkında birbirinden ilginç yeni bilgiler edinerek öğrendik. Teknoloji bir yere kadar bize ilginç bilgiler olduğunu, uzayda yaşamın olup olmadığına dair bilgileri edinmemizi sağlasa da keşfedilmesi gereken daha çok şey vardı. Büyük uzay inceleme araçlarının araştırma yetenekleri detay içermiyordu. Daha detaylı bir inceleme için yakın zamanda Spacebit’in ay robotları üretildi. Şimdi bu yürüyen örümcek robotlar konusunu daha da derinlemesine inceleyelim.

İlk Açıklama 10 Ekim Tarihinde Geldi

Spacebit, örümcek robotlar hakkında ilk açıklamayı 10 Ekim’de yaptı. Sonrasında 23 Ekim 2020 tarihinde şirket Uluslararası Astronot Federasyonu ile bir ortaklık anlaşması yaptı.

24 Ekim’de uluslararası astronot kongresinde delegelerin karşısında tanıtımı gerçekleştirilen yürüyen örümcek robotların; gizemli mağaralar, girilmesi zor çatlaklar ve lav tüplerinin incelenmesi konusunda çok işe yarayacağı konusunda yorumlar yapıldı.

Spacebit firmasının CEO’su olan Pavlo Tanasyuk yaptığı açıklamada; geliştirilmiş olan örümcek robotların ayaklarının olduğunu ve bu ayaklarda çatlaklara daha kolay girilmesi açısından herhangi bir tekerlek kullanılmayacağını dile getirdi. Derin çatlaklara erişim kolaylığı ile daha ayrıntılı alan incelemesi yapan ayaklı robotlar, bu imkanı ana geminin keşif yapacağı yüzeye inmesinin ardından yapay zekanın etkisi sayesinde yapacak.

2021 Yılında Roketle Fırlatılması Planlanıyor

2021 yılında Birleşik Fırlatma İttifakı Vulcan Centaur roketi ile uzaya fırlatılması planlanan örümcek robotların, uzaya iniş aracı ile birlikte ilk kafileyi keşfe gönderilmesi düşünülüyor. 2014-2020 yılları arasında United Launch Alliance tarafından geliştirilmekte olan Ulusal Güvenlik Uzay Fırlatma Yarışması tarafından finanse edilen bir yük fırlatma aracı olan Vulcan Centeur’da ayaklı robotlar ile birlikte yıl içerisinde uçuş yapması planlanıyor.

Ortalama 1,5 kilo ağırlığa sahip olan örümcek robotlar, birimküp denen çerçevenin üzerine inşa edilmiştir. Her biri 3 milyon dolara mal olan ve yapımı 6-12 ay arasında gerçekleştirilen (Diğer araştırma robotlarının yapılma süresinden çok daha kısa) ayaklı robotların, insanlığı geleceğin ötesine götüren bir araştırma içine gireceği söyleniyor.

Şirketin gelecek planlarında bu teknolojiyi, çeşitli üniversiteler ve uzay ajanslarına satışını gerçekleştirmek de yer alıyor. Standartlaşmış ekipman ve hazır montaj malzemeleriyle daha uygun maliyetli olarak yapımı gerçekleştirilen bu robotlar, boyut olarak da küçük olduğu için uzaya uçan keşif robotlarının sayısının artmasına olanak sağlayacak. Böylece sayısı artan keşif robotlarının yeni bilgilere ulaşma süreleri de kısalarak insanlığın uzayla olan bağlantısı güçlenecek ve uzay çağı artık hayatımızın merkezinde olacak.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Dünyadaki En İlginç 5 Örümcek Robot!” okumak için buraya tıklayın.
“Böceklerden İlham Alınarak Geliştirilen Örümcek Robot!” okumak için buraya tıklayın
“Canlı Mini Robotlar Hayatımıza Giriyor!” okumak için buraya tıklayın.
“İlginç ve Sıradışı 3 Robot Kol!” okumak için buraya tıklayın.

“Örümcek Robotlar Ay Yüzeyinde Keşif Yapacak!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı