Böceklerden İlham Alınarak Geliştirilen Örümcek Robot!

Minitaur isimli örümcek robot kendi ağırlığının yarısını kaldırabiliyor. Haberimizde...

Robotların dünyasına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. İnsanlarla rekabet etmeleri bitti şimdilerde kendi aralarında güç gösterisi yapmaya başladılar. Şaşırtıcı olan ise küçücük bedenlerinin kilogramlar taşıyor olabilmesi. Minotaur isimli örümcek robot da bunlardan biri ve ilginç özelliklere sahip. Haberimizde…

Örümcek robot neler yapabiliyor?

Robotlar günümüzde pek çok şeyin üstesinden geliyorlar. Onları daha ilgi çekici yapan şey ise tasarımları. İnsansı robotlar nasıl insanlardan ilham alınarak geliştiriliyorsa hayvanlardan ilham alınıp geliştirilen robotlar da var. 4 ayaklı robotların pek çoğu örümceklerin gerek güçlerinden gerek görünümlerinden ilham alınarak geliştiriliyor. Bunlardan biri de Minotaur örümcek robot.

Robotların insanlığı yok etmek için geliştirildiği konusu halen tartışılıyor. Fakat robotların pek çoğu deprem, kaza, afet gibi zor onlarda güvenliği sağlamak için geliştiriliyorlar. Örümcek robot Minotaur da öyle.

Saniyede 2 metre hız yapıyor; kendi ağırlığının yarısını taşıyor!

Minotaur robotu Ghost Robotics şirketi tarafından geliştirildi. 4 ayaklı ve paletlere sahip olan bu robot görünüş itibariyle bir örümceğe benziyor. Bir örümcek kadar olmasa da pek çok robota göre oldukça hızlı. Saniyede 2 metre hız yapabiliyor.

Örümcek robotun bacaklarında kendine ait motorları bulunuyor. Motorlar tümsekli bölgeleri algılayarak engelleri aşabiliyor; kapıları aşabiliyor, tırmanabiliyor ve takla atabiliyor. Ayrıca kuvvet geri bildirim sistemi sayesinde de arazi değişikliklerine kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Minotaur robot 6 kilogram ağırlığında 2000 mm genişliğinde. Kendi ağırlığının yarısı kadarını taşıyabiliyor.

Örümcek robot sensörlere de sahip. Sensörleri sayesinde robotun uzaktan kumanda ile kontrolü sağlanabiliyor. Hareketi için duyulan enerjiyi adeta oyuncak araba gibi pillerden alıyor. Pilleri tam doluyken 20 dakika hiç durmadan hareket edebiliyor.

Arama kurtarma ve güvenlik amaçlı da kullanılacak!

Son zamanlarda böceklerden ilham alınarak geliştirilen robotların sayısı arttı. Daha önce afet ve kazalarda kullanılacak böcek robotun haberini de sizlerle paylaşmıştık. Örümcek robot da  arama kurtarma çalışmalarında ve güvenlik alanında insanlara yardımcı olması için geliştirildi.

Robot 48 cm’lik sıçramalar yapabiliyor. Robotun 4 ayaklı olması ona avantaj sağlıyor ve engellerden zıplayıp, atlayabiliyor. Minotaur ’un afet gibi olaylarda insanlara yardımcı olabileceği düşünülüyor. Örümcek robotun fiyatı ise 10.000 dolar civarında.

Peki siz afet gibi olaylarda örümcek robot teknolojilerinin kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tip robotlar başka hangi alanlarda kullanılabilir? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Dünyanın Seyrini Değiştiren 10 Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Ev Temizleyen ve Evcil Hayvan Besleyen Top Robot!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Emircan Erdönmez

Emircan Erdönmez

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı okuyor, tasarlıyor, çiziyor ve izliyorum. Teknoloji odağında film, dizi, sosyal medya gündemini takip ediyor. Tüm bunları size Moblobi.com’daki köşemde aktarıyor olacağım. Moblobi köşem: https://moblobi.com/author/emircan-erdonmez/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı