Afet ve Kazalarda Robot Böcekler Kullanılacak!

Hamam böcekleri doğanın bir parçası ancak kimi zaman evlerimizin de istenmeyen misafirlerinden oluyorlar. Özellikle yaz aylarında çıkan bu böcekler ev sahipleri açısından elbette sevilmeyen bir durum oluşturuyorlar. Evlerin bu istenmeyen misafirlerinden hamam böceklerinden ilham alarak robot böcekler geliştirildi. Bu böceklerin arama kurtarma çalışmalarında kullanılması hedefleniyor. İşte detaylar…

Robot böcekler afet ve kaza anlarında nasıl kullanılacaklar?

Gerçeğinden ev sahiplerinin çok çektiği ve evlerde hızla çoğalabilen hamam böcekleri bu defa hayatımızı kurtarmaya hazırlanıyorlar. Çünkü onların hızları, yapıları önemli bir projeye ilham oldu. Sahip olduğu özelliklerden esinlenilerek robot hamam böcekleri oluşturuldu.

Bilkentli mühendisler tarafından geliştirilen robot böceklerin ilham kaynağı hamam böcekleri oldu. Robot hamam böcekleri gerçekleri kadar güçlü ve hızlı hareket edebiliyorlar. Robot böcekler insanların karşı karşıya kaldığı acil durumlarda ve gerçekleşen kazalarda kullanılacaklar.

Bilindiği üzere hamam böcekleri saniyeler içerisinde en dar kuytu köşelere dahi girip saklanabiliyorlar. Bu özelliklerinden ilham alınarak bu robot böcekler ortaya çıkarıldı. Bu robot böcekler yaşanan bu gibi durumlarda, kazalarda veya afet anlarında küçük aralıklardan geçerek yardıma ihtiyacı olan insanlara tedavileri için gereken ilaçları ulaştırabilecekler.

Robot böceklerde yer alacak olan kamera ve GPS sayesinde de birçok fayda sağlanabilecek. Tasarlanan robot böceklerde polimer film malzemesi ve 23 tabaka karbon fiber kullanılmış. Sözkonusu tabakalar lazer işlemi uygulandıktan sonra üstü üste getirilip, basınç ve ısı yardımıyla bir araya getirilmişler.

Robot böcekler şu ana kadar geliştirilen pek çok robotun aksine dört ayaklı olarak tasarlanmış. Ancak robotların hareketleri şuan için kısıtlı. Arkaya öne gidebiliyorlar, geriye dönebiliyorlar ve yan yan gidebiliyorlar. Bilkentli mühendisler robot böceklerin tırmanma yeteneğini kazanması için çalışmalarına devam ediyorlar.

Peki robot böcekler kullanılmaya ne zaman başlanacak? Türkiye’deki afet ve kazalarda ne zaman ve nasıl kullanılmaya başlanacak? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı