Kazaları Önleyen Akıllı Yaya Geçidi!

Yaya geçitlerinde meydana gelen kazaları engellemek için akıllı yaya geçidi geliştirildi. İlginç yaya geçidinin özellikleri, haberimizde...

Akıllı telefonlar gün içerisinde elimizden düşmüyor. Yolda yürürken bile mesajlaşıyoruz. Bu dikkatsizliğimiz ise kazaların yaşanmasına sebep olabiliyor. Mühendisler yaya geçitlerinde yaşanan bu kazaların önüne geçmek için akıllı yaya geçidi geliştirdiler. İlginç detaylar, haberimizde…

Akıllı yaya geçidi ne işe yarıyor?

Akıllı geçitler meydana gelebilecek yaya geçidi kazalarını, azaltmak için geliştirildi. Starling Crossing adı verilen bu teknoloji İngiliz bir sigorta firması tarafından tasarlanmış. Sözkonusu yaya geçidi yayalara, araçlara bisikletlilere göre farklı tepkiler gösterebiliyor.

Akıllı yaya geçidi bilgisayar görüş teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş. Etrafında olan biteni görebilen geçit, led ışıklarla donatılmış. Böylece o esnada yol yüzeyine ne gösterilmesi gerekiyorsa onu gösterebiliyor. Mesela, sinyal ve işaretler gerçek zamanlı olarak gösteriliyor. Eğer ıslak bir zemine yaklaşıldıysa uyarılar veriliyor.

Bunlar olurken herhangi bir el müdahalesine gerek duyulmuyor. Yayalar için bazı mesajlar da akıllı ışıklar aracılığıyla aktarılabiliyor. Beyaz çizgiler çıktığında bu yayalar için geç anlamını ifade ediyor.  Eğer yayaların önünde beyaz çizgiler yoksa bu durum geçiş hakkının sürücülere ait olduğu anlamına geliyor. Geçiş hakkı sürücülerin olduğunda bu seferde yol sürücüleri için çizgiler yüzeye yansıyor.

Ayrıca şerit geçişlerini de sistem kendisi düzenliyor. Çok uzakta olan bir insan ya da sürücü dahi yaya yolunun etrafındaki işaretlerden, ışıklardan yaya yolunun olduğunu anlayabiliyor. Örneğin; yola bir çocuk atlıyorsa ani uyarı işaretleri veriliyor. Ayrıca arabalar için durma alanı olduğunu da gösteriyor.

Akıllı yaya geçidinin büyük ölçüde kazaları engelleyeceği düşünülüyor. Hatta pek çok ülkede olması için akıllı yaya geçidi imza kampanyaları dahi düzenleniyor. Akıllı otomobillerin de artmasıyla birlikte akıllı yaya geçitlerinin sayısının da artması planlanıyor.

Peki sizce akıllı yaya geçitleri kaza sayısını azaltabilir mi? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Efsane!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Elektrikli Arabalar Çevre Dostu Mu?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Kiralık Ev Sahibiniz Sizi Gözetliyor Olabilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Zeynep Okumuş

Zeynep Okumuş

İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızla ilerleyen teknolojiyi yakından takip etmek için Moblobi.com da “Zeynep Okumuş’un Dijital Dünyası” köşemİ takip edebilirsiniz. Instagram: @zynpokumus21 Moblobi: https://moblobi.com/author/zeynep-okumus/ E-posta: zeynepokumus3421@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı