Elektrikli Arabalar Çevre Dostu Mu?

Elektrikli araçların sayısı artıyor. Elektrikli arabaların çevreye zararı var mı? Evinize elektrikli araba şarj istasyonları kurabilir misiniz? Haberimizde...

Dünyada bir milyardan fazla araç var. Maalesef bu araçların çoğunluğu dizel veya benzinli. Çevreye zararlı olan bu araçların yerine elektrik araçlar üretilmeye başlandı. Peki saf elektrikle çalışan elektrikli araba çevre dostu mu? Elektrikli arabalar iin gereken elektrik nereden gelecek? İlginç detaylar, haberimizde…

Elektrikli araba mı yoksa benzinli araba mı çevreyi daha çok kirletiyor?

Arabaların çoğu benzin veya dizel ile çalışıyor. Bilim insanlarına göre benzinli arabalar çevreye çok fazla zarar veriyor.  Artık üreticiler hem hibrit hem de saf elektrikli araçlar üretmeye başladı. Bu tarz elektrikli araçlara yönelme nedenleri ise kirliliği azaltmak. Fakat şu an hala belli bir aşamaya gelemediği için bir proje olarak da ele alabiliriz. Çünkü konu hakkında görüş ayrılığı hala büyüyerek, devam ediyor.

Bu araçların elektriğini karşılamaya yönelik Birleşik Krallık tarafından yapılan çalışmalar elektrikli araçların da uzun vadede zararlı olacağını gösteriyor. Hatta pek çok uzmana göre elektrikli araçlar benzin ile çalışan arabalardan daha zararlı. Bunun yanı sıra, şarj istasyonlarında trafik sorununun yaşanacağı da düşünülüyor.

Elektrik araç tam dolumu 2 saatten fazla sürüyor. Eğer isterlerse elektrikli otomobil sahipleri evlerine şarj istasyonu kurdurabiliyorlar. Bir işletme sahibiyseniz de çalışanlarınız, müşterileriniz için şarj istasyonu oluşturabilirsiniz. İstasyondan istasyona değişkenlik gösteriyor olsa da genellikle aynı anda 4 araç şarj edilebiliyor. Şuan için Türkiye’de elektrikli otomobilinizi şarj edebileceğiniz 582 soket bulunuyor.

Yurt dışına bakıldığınızda ülkemizde bu sektör daha yeni gelişiyor. Almanya’da 40 binden fazla şarj istasyonu bulunuyorken Türkiye’de bu sayı çok az. Şuan Türkiye’de elektrikli arabalar satan markalardan bazıları ise; BMW, Hyundai, Tesla, Toyota, Kia, Mercedes, Honda, Renault. Ayrıca ülkemizin kendi yerli otomobili TOGG marka elektrikli araçların piyasa çıkışı da merakla bekleniyor.

Peki siz elektrikli araba teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Çevreye zararlı olduğunu düşünüyor musunuz? Sizce elektrikli arabalar mı yoksa benzinli arabalar mı doğayı daha çok kirletiyor? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • UFO Benzeri Araç Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Arabalar Hakkındaki 5 Efsane!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Sürücüsüz Bisikletler ile Karşılaşmaya Hazırlanın!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Nur Kargılı

Sude Nur Kargılı

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık öğrencisiyim. Yazı yazmayı ve yönde ilerlemeyi çok istiyorum. Yazılarımı burada paylaşmaktan çok mutluyum. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/sudenur-kargili


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı