Kiralık Ev Sahibiniz Sizi Gözetliyor Olabilir!

Tatilde kaldığımız oteller veya kiralık evler ne kadar güvenli? Ev sahiplerimiz tarafından izleniyor olabilir miyiz? İlginç detaylar, haberimizde...

Tatile gitmek tüm yılın yorgunluğunu, stresini atmak için önemli fırsatlardan biri. Tatil yapmak için ise genellikle oteller veya kiralık evler tercih ediliyor. Fakat kalınan otelin veya kiralık evin güvenli olması oldukça önemli. Seyahat eden ve tatil yapan insanların yarısından çoğu, kiralık ev sahiplerinin evlere izleme cihazı kurduklarından şüpheleniyor. Kiralık evlerdeki gizli kamera tuzağı ve bu tuzağa yönelik üzerinde çalışılan ilginç teknoloji, haberimizde…

Tatil için tuttuğunuz kiralık ev güvenli olmayabilir

Tatil için bir otel veya kiralık ev ararken dikkat edilen belirli hususlar var. Bunlardan en önemlisi gizlilik ve güvenlik. Pek çok insan tatil için otel veya ev ararken “acaba gözetlenir miyim” endişesini yaşayabiliyor. 2019’da Amerika’da yapılan bir araştırma bu konuya açıklık getiriyor. Seyahat eden ve tatil yapan insanların yarısından çoğu, kiralık ev sahiplerinin, evlere izleme cihazı kurduklarından şüpheleniyor. Yüzde onluk bir kısım ise, önceden kiraladıkları evlerin en az birinde gizli gözetleme cihazı bulduklarından bahsediyor. Özellikle insanların, soyunup duş aldıkları yer olan banyolarda bile gözetleme cihazına rastlamışlar.

Bunun üzerinde işlerinde uzman olan bir grup insan topluluğu, gözetleme cihazlarını bulmayı sağlayacak projeler üretmek için harekete geçti. Bilim insanları, bu çalışmayla ilgili bütün bilgileri “2020 Conference on Human Factors in Computing Systems Konferansı”nda yayınladılar. Projede: temelde gizli olan Iot cihazlarını bulmak için kullanabilecekleri tasarımlar geliştirdiler. 3 alternatif tasarım söz konusuydu:

  • Led ışıklarını bir cihaza yerleştirmek
  • Cihaza bir led ışığı ve bir bipleme mekanizması yerleştirmek
  • Ev sahibi tarafından çekilmiş, cihazı yerinde gösteren bir fotoğraf

Bu üç tasarım için test yapıldı. Katılımcılar saniyeler içinde çevrelerindeki Iot cihazlarının yerini buldu. Katılımcıların büyük bir kısmı 2.tasarımı tercih ettiler. Bir Android uygulaması tasarladılar ve IoT cihazlarıyla bağlantı kurdular. Buradaki asıl düşünce, müşterinin kendi telefonundaki bir uygulamayla eve yerleştiren gözetleme cihazını kolayca bulabilmelerini sağlamak.

Gözetleme cihazlarının kötü amaçlarla kullanılması oldukça yaygınlaştı. Bu yüzden tatilde kalacağınız yeri iyi araştırmanızda fayda var.

Peki siz ev sahibiniz tarafından gözetlendiğinizi düşünüyor musunuz? Böyle bir olay başınıza geldi mi? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “En Tehlikeli Virüslerden Oluşan Sanat Eseri! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dikkat Etmeniz Gereken 3 İlginç Dolandırıcılık Yöntemi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Bilgisayar Ekranını Gizlemenizi Sağlayan Tuhaf Yöntem! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Merve Ecem Bayır

Merve Ecem Bayır

Merhaba ben Merve, İstanbul Medipol Üniversitesi/Halkla İlişkiler ve Reklamcılık son sınıf öğrencisiyim. Çocukluğunda bolca okuma ve yazma alışkanlığı kazanmış biriyim. Burada ise bildiklerimi, araştırıp öğrendiklerimi bir içerik haline getirip sizinle paylaşmayı seviyorum. Umarım sizler de seversiniz. Takipte kalın…


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı