Her Şeyi Bilen Kişisel Yapay Zeka

Yapay zeka teknolojisinin dünya hayatının geri kalanında belirleyici rol oynaması durumunun her geçen gün daha da baskın hale geldiği ve tüm insanlar tarafından beklenen sınırların aşıldığı durumu kuşku götürmez bir gerçek. Peki, hakkınızda her şeyi bilen bir kişisel yapay zeka olsa ne düşünürdünüz?

Yapay zekanın, günümüzde üretilen teknolojilerin hepsinde kullanılmasıyla bu konuda gelecekte de söz sahibi olması gerektiğini aksi takdirde teknolojinin kendisini geliştirmesi konusunda yarım kalacağını bilmeyen yoktur. Teknoloji ilerlemesini geçmişten günümüze kadar gelişimini her zaman insan hayatını pratikleştirmek ve daha kolay yaşam ile maksimum mutluluk sağlamak adına gerçekleştirmiştir. Bu gelişim, zamanla kendisini cihazlar üzerinde geliştirmekten ziyade etki alanını direkt olarak insan özelliği odaklı yapmaya başlamıştır. Bunun konumuzla da alakalı olarak geliştirilen yapay zekaların da olduğunu belirtelim.

Bu yapay zekalar, sizin hakkınızda her şeyi bilmek ve kendi hafızasını sizin kişisel özellikleriniz, hobileriniz, düşünceleriniz, hayat felsefeniz, korkularınız, mutluluklarınız ve bunun gibi diğer her şeyi tutmakla görevli.

Dijital Deepak Chopra Yaratıldı

Bu yapay zeka, insanlar üzerindeki dijital analizi çok üst seviyede gerçekleştirerek insanların bire bir kopyasını oluşturabilecek düzeyde bir yazılıma sahip.

İnsan özelliklerini hızlı bir şekilde kavrayabilen ve kişiselleşen bu yapay zekalar, her kullanıcının değerlerine ve kendi kişisel özelliklerine göre şekillenerek günümüzde kişisel olmayan yapay zekanın değişimi konusunda somut bir adım olduğu gerçeği vurgulanıyor. Bu konuda yapılan çalışmaların en somut örneği de yazar ve alternatif tıp savunucusu olan Deepak Chopra üzerinde yapıldı.

Deepak Chopra, dijital analiz yeteneği güçlü olan yapay zekanın hakimiyeti altına girdi ve hem görsel olarak fiziki özellik kopyası yaratıldı hem de Chopra’nın kendisi hakkındaki bütün karakter özellikleri yapay zeka tarafından depolandı. Yani yapay zeka aracılığı ile kaydedilen bu bilgilerin, Chopra öldükten sonra da onunla konuşabileceğimiz anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Onun fikrini merak etmemiz bu yapay zeka ile konuşarak hallolabilecek bir sorun.

Yapay zeka, öğrenme aşamasındayken onunla iletişime geçtiğiniz ve kendiniz hakkında ipuçları verdiğiniz özellikleri gelecekteki konuşmalar için depoluyor ve bu konuşmalar ile sizi yansıtan özellikleri gerektiği zaman hatırlıyor.

İnsan Analizi Nasıl Yapılıyor?

Bu yapay zeka, Deepak Chopra gibi ünlü bir ismin yaşayış tarzı ve hayatını, onun yazdığı kitaplardan ve diğer yazılı ve görsel platformlardan öğrenebiliyor. Çok sayıda veri havuzu olması kişisel yapay zeka teknolojisini çok da zorlamıyor olabilir fakat bu analiz süreci ünlü olmayan normal insanlar için nasıl gerçekleşiyor?

Yapay zeka ünlü olmayan insanların dijital versiyonlarını yaratmak için, bizim verilerimizi topladığı gibi yaptığımız dijital etkileşimlerimizi de kaydedip öğreniyor. E-postalarımız, metin mesajlarımız, diğer yazılı sohbet geçmişleri, sosyal medya geçmişimiz yapay zekanın bizim hakkımızda öğrenmesini hızlandırabilir. Kişisel yapay zeka, bize daha iyi versiyonlar haline gelmenin daha derin yollarını gösterebilir, güvensizliklerimizi ve kalıplarımızı yansıtabilir ve bize değişim için bir başlangıç noktası sunabilir.

Hakkımızda bildikleri konusunda şüphe duyacağımız yapay zeka, aklımıza bazı soruları da beraberinde getiriyor. Örneğin yapay zeka, gerçek bizi en fazla ne kadar yansıtabilir? Başka birinin kontrolü altına girerse ve kişilik bozukluğuna uğrar isek sonuçları ne olur? Konuşmak istemediğimiz birine kendi kişisel yapay zekamız ile iletişime geçmesini sağlarsak nasıl olur? Bu tarz soru işaretlerinin henüz net bir cevabı yok. Zaman ile tüm bu cevaplar gün yüzüne çıkacaktır.

Peki siz dijital kişilik yaratma durumunun yaygınlaşması ve herkesin birer dijital kopyası olması konusunda ne gibi sorunlar çıkağını düşünüyorsunuz? Sizce bu araştırmalar devam etmeli mi yoksa tamamen durdurulmalı mı?

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yapay Zeka Mühendisliği İş İmkanları Neler?” okumak için buraya tıklayın.
“İnsan Beynini Bilgisayara Aktaran Yapay Zeka!” okumak için buraya tıklayın
“Yapay Zeka Mühendisi Nasıl Olunur?” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka Küresel Isınma Tehlikesini Engelleyecek!” okumak için buraya tıklayın.
“Uzmanların Yapay Zeka Endişeleri!” okumak için buraya tıklayın.

“Her Şeyi Bilen Kişisel Yapay Zeka” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı