Yapay Zeka Küresel Isınma Tehlikesini Engelleyecek!

Karbon ayak izi nedir? Yapay zeka karbon ayak izinizi nasıl takip edecek ve küresel ısınma tehlikesini önleyebilecek? Haberimizde...

Küresel ısınma çağımızın korkutan tehlikelerinden biri. Küresel ısınmaya neden olan en önemli faktör ise havadaki karbon miktarı. Google mühendislerinin çalışmalarına göre, yapay zeka karbon ayak izini azaltabilecek. Geliştirilen bu yapay zeka, küresel ısınmayı nasıl engelleyecek? İlginç detaylar haberimizde…

Yapay zeka küresel ısınmayı nasıl engelleyecek?

Fabrikalardan patlamalı motorlara ve günlük hayatımızdaki birçok olguya kadar hayatımızı saran bir karbon çemberinin içerisindeyiz. Oluşturduğumuz düzen, kontrolsüz sera gazı salınımına neden olduğundan hızla ekosistemin dengesini bozmaya başladık. Ekosistemdeki tür zincirinden biri olan insanoğlu yaptıklarının sonuçlarının kendisini de etkilediğini gördüğünde durumun ciddiyetine varmaya başladı. Böylece her yayın organı küresel ısınmanın mevcut ve olası sonuçları üzerinde çözüm üretmeye başladı. Bu çözüm önerilerinden en yenisi ve en çevreci olanı makine öğrenimine dayalı yapay zeka algoritması oldu.

Harward, Mit, Microsoft’tan oluşan bir grup araştırmacı küresel ısınmanın olası etkilerine karşın yapay zekanın kullanılabileceğini öne sürdüler. 20 kişiden oluşan iklim değişikliği ekibi bu konu üzerinde makine öğretimini kurmayı amaçlıyor. Bu yapay zeka insanların gündelik yaşamlarındaki davranışlarını dikkate alarak karbon salınımını tahmin edecek. Çalışma başarılı olursa, 2050’li yıllarda karbon ayak izi büyük ölçüde azalacak.

Karbon ayak izi neyi ifade ediyor?

Karbon ayak izi insanların tüketimleriyle oluşuyor. Örneğin okula veya işe kendi arabanızla gitmek bunu arttırıyor. İnsanların tüketim miktarlarıyla oluşan karbon ayak izleri kaydedilerek ve tüketiciye hatırlatılarak bu konuda farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Bu uygulama sayesinde kişiler kendi yaşam döngülerinde küresel ısınmaya dair bireysel sorumluluklarını yerine getirebilecekler.

Burada tasarlanması planlanan yapay zeka öğrenmesiyle sadece küresel ısınmanın önlenmesi hedeflenmiyor. Aynı zamanda enerji israfının da azalacağına dair önemli beklentiler mevcut. Tüm bunlarla birlikte uygulamaya yönelik güvenlik problemleri de dile getiriliyor. Bu proje için insanların pek çok verisine ihtiyaç olduğu için tehlike yaratabilir.

Peki siz küresel ısınma sorununu engellemek için bilinçli davranıyor musunuz? Sizce yapay zeka karbon salınımını azaltabilecek mi? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Güneşten Daha Sıcak Olan Yapay Güneş Yapıldı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Felçli Bireylerin İletişim Kurmalarını Sağlayan Yapay Zeka!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Bitcoin, İsviçre’den Daha Çok Enerji Tüketiyor! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı