Covid 19 Teşhisi İçin Kullanılan 5 Teknoloji!

Ülkemizi ve tüm dünyayı büyük bir buhrana sokan, birçoğumuzu evlere hapseden, bir kısmımızı da hala bu zorlukta çalışmaya mahkum bırakan Covid 19, yaşattığı zorluklarla korkutarak her birimizin hayatını alt üst etmeye devam etmekte. Belirli zaman aralıklarında mutasyona uğrayan covid 19 teşhisi konusunda da bilim insanları boş durmuyor.

Hastalığın yalnızca belirtileri ve oluşan sonuçları korkutmuyor, bir de öncesinde hastalığın teşhis edilmesi esnasında yapılan test de birçok kişiyi tedirgin etmekte. Bu tedirginliğin en büyük sebeplerinden bazıları olarak internetten test ile ilgili izlenen videoları ve yakınlarımızdan duyduğumuz söylemleri örnek gösterebiliriz.

Bununla birlikte birçok insanın bilmediği covid-19’u teşhis etmenin 5 teknolojik ve modern yolu da mevcut. Covid 19 teşhisi için geliştirilmiş olan bu 5 teknolojiyi birlikte inceleyelim.

Covid 19 Teşhisi İçin Kullanılan 5 Teknoloji!

1. Derin Öğrenme

Radyologlar, hastada Covid 19 pozitif mi diye öğrenmek için göğüs röntgenini kullanıyorlar. Tabi bu oldukça yeterli bir çözüm olmuyor.

Derin öğrenme yolu ile bakıldığı takdirde, daha fazla ayrıntıya inmek daha etkili bir sonuç almak mümkün. Sıradan bir göğüs röntgenini çıplak gözle incelemek yerine yapay zeka tabanlı bir derin öğrenme yöntemi ile incelemek en doğru sonucu verecektir.

2. Mikro Akışkan Devreler

PCR testleri, şu anda covid 19 için bulunmaz bir nimet. Maalesef PCR testleri bekleme süresine sahip olan testlerdir.

Bunun üstesinden gelmek maksadıyla Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), bir çok şirkete hibe verdi ve San Francisco merkezli bir şirket entegre mikroakışkan devre üzerinde çalışmalara başladı. Numuneler mukus ve tükürük yolu ile alınmakta. Yapılan araştırmada 192 numune alınıp geliştirildi. Bunun yanı sıra 3 saatten kısa bir sürede testin tamamlandığı gözlenmekte.

Bunu yapmak için PCR yaklaşık 50 kat daha küçük hale getirildi ve laboratuvar teknisyenleri 192 testin tümünü tamamlayabildiler.

3. CRISPR

“Düzenli Aralıklı Kısa Palindromik Tekrarların Kümeleri” anlamına gelen CRISPR, 1 saat içerisinde tanımlanabiliyor.

Bir RNA parçasının kesilmesi ve lazer ışınlar ile bakılması ve parçacıkların yanması ile sonucu pozitif sonuçlanan bir test.

4. Hızlı Fizik Tabanlı Test

Hızlı fizik tabanlı uygulama yöntemi; viral proteinleri dakikalar içerisinde doğru bir şekilde tespit edebilen, hızlı bir antijen covid-19 testi.

5. T-Hücre Bağışıklık Sistemi Testleri

Alman tahlil Qiagen ve Boston merkezli TScan Therapeutics; bir kişinin enfeksiyona tepkisinin kapsamlı biçimde profilini çıkarabilecek bir teşhis testi üzerinde çalışmaktadır.

Testleri, antiviral T hücrelerini arar ve bu kişinin antikorları öldükten sonra bile covid 19 ile enfekte olup olmadığını anlamayı kolaylaştırır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Google COVID 19 Test Bilgilerini Gösteriyor!” okumak için buraya tıklayın.
“Covid-19 ile Dünyayı Etkileyecek 4 Yeni Teknoloji!” okumak için buraya tıklayın
“Yakınınızda Koronavirüs Riski Olduğunu Gösteren Uygulama!” okumak için buraya tıklayın.
“Solunum Cihazı Koronavirüs Tedavisinde Ne İşe Yarıyor?” okumak için buraya tıklayın.

“Covid 19 Teşhisi İçin Kullanılan 5 Teknoloji!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı