Yakınınızda Koronavirüs Riski Olduğunu Gösteren Uygulama!

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsün yoğun olduğu bölgeleri bildiren uygulama geliştirdi...

Koronavirüs ile mücadele kapsamında pek çok kurum ve kuruluş bilgi kirliliğini önlemek için çalışmalarda bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Dünya Sağlık Örgütü… Dünya Sağlık Örgütü şimdi de koronavirüs hakkında bilgilendirici içeriklerin yer aldığı bir uygulama geliştirdi. İşte detaylar…

Covid 19 salgınıyla mücadele tüm dünyada devam ediyor. Bu salgın döneminde yapılan yalan haberler, insanların telaşa kapılmasına neden olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’de koronavirüs hakkında insanları doğru bilgilendirmek ve oluşabilecek paniğin önüne geçebilmek için bir uygulama geliştirdi. Uygulamanın adı WHO MyHealth.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilen uygulama ne işe yarıyor?

WHO MyHealth uygulaması, Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirildi. Dünya Sağlık Örgütü 1948 yılından bu yana hizmet veriyor. Görevi ise tüm dünyayı ilgilendiren pandemi gibi hastalıkların çözüm sürecini yönetmek. Bilmeyenler için hemen belirtelim; WHO, Dünya Sağlık Örgütünün kısaltması. WHO MyHealth yani benim sağlığım anlamına geliyor. WHO MyHealth’ın amacı insanları koronavirüs konusunda bilinçlendirmek. Bu süreçle nasıl başa çıkabilecekleri konusunda yardımcı olmak.

Uygulama halk arasında ağızdan ağıza dolaşan yanlış bilgilerin önüne geçebilmek için önemli bir rol oynuyor. WHO, Birleşmiş Milletler‘in uluslararası halk sağlığından sorumlu olan özel bir kuruluşu. Uygulamanın geliştirilmesinde de bu kuruluştaki gönüllü uzmanlardan oluşan bir ekip yer aldı. Bunun yanı sıra ekipte Google ve Microsoft çalışanları da bulundu.

Uygulamada Covid 19 salgınına karşı alınması gereken önlemler ve bu süreci daha iyi atlatabilmeniz için öneriler yer alıyor. Alabileceğiniz Önlemler, Kendini Koru ve Seyahat Tavsiyeleri olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Uygulama kullanıcıların bulundukları konumdan hareketle onlara bazı uyarılar ve bildirimler gönderiyor. Koronavirüs’ün yoğun olduğu bölgeler hakkında bilgilendiriyor. Hatta sizin bu bölgelere ne kadar uzaklıkta olduğunuzu da belirtiyor.

Peki Who MyHealth uygulamasındaki hangi özelliğe dikkat edilmesi gerekiyor? Gizlilik konusunda neden  endişe ediliyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Büşra Öztürk

Büşra Öztürk

Merhaba, ben Büşra. Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım mezunuyum. Gelişen dünyamızdaki dijitalleşmeye entegre olmaya çalışan, gezmeyi, okumayı ve araştırmayı seven bir bireyim. Güncel haberlerden haberdar olmak için sizleri Moblobi köşeme bekliyorum. https://moblobi.com/author/busra-ozturk/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı