Beyin Dalgaları İle Askeri Robot Eğitimi!

Tıp, endüstri, arama kurtarma, askeri ve uzay gibi birçok farklı alanda araştırma ve geliştirme çalışmaları ile entegre olan robotlar, karşımıza hep farklı şekillerde çıkıyor. Bunlardan birisi de beyin dalgaları ile askeri robotlara eğitim verilmesi! Peki, tüm bunlar nasıl mı gerçekleşecek? Cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı ( DARPA ), askeri yönetime benzer bir biçimde oyuncuların beyin dalgalarını, savunma robotlarına entegre etmeye çalışmakta. Bu sayede robotların görevleri tanımlanarak birlikte koordineli bir şekilde çalıştırılıp geliştirilmesi çalışmaları sürdürülmekte.

ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı, oyuncuların beyin dalgaları ve göz hareketlerini gözlemlemek üzere Buffalo Yapay Zeka Enstitüsü’ndeki üniversiteye toplam 316.000 dolar federal hibe yatırdı. ABD için son derece önemli olan bir proje olduğundan dolayı bu miktar kolayca gözden çıkarılmış olmalı. Bu alana yapılan yatırımların en büyük sebeplerinden biri hiç şüphesiz Rusya’nın savunma sanayiinde robot teknolojilerini kusursuza yakın bir şekilde uyarlamasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Tabi ABD, bu alanda Rusya’dan geride kalmak istememekte.

Bu araştırma çerçevesinde profesörlerin açıklaması doğrultusunda, robotların seri iletişim becerilerine sahip olması ve acil durumlara karşı hızla hareket etmelerine yönelik programlandırılması gerektiği söyleniyor.

Chowdhury’e göre tüm bunlar şöyle gelişiyor;

Milyon dolarlık yatırımlar sonucu tasarlanan tek bir robot yerine daha basit ve maliyeti düşük birden fazla robot yapılabilir. Hatta kara tabanlı ve hava tabanlı olmak üzere gruplara ayrılıp birçok bilgi elde edilebilir.

Oyuncular, birimleri inşa etmek ve karşı takımı alt etmek için kaynakları kullanma zorunluluğu bulunan StarCraft , Stellaris ve Company of Heroes’a benzer gerçek ve eş zamanlı strateji oyunları oynayacaklar. Aynı zamanda oyuncuların oynadıkları oyun esnasında tüm kararları ve hareketleri kaydedilecek. Tüm bu kararlar kaydedilirken yüksek teknolojili ve hızlı kameralar yardımı ile göz hareketleri de inceleniyor ve takip ediliyor olacak. Bunların yanında beyin dalgaları da takip edilecek. Dolayısı ile oyuncuların göz hareketleri ve beyin dalgalarının bu proje için oldukça önemli olduğu belirtilmekte.

Tüm bu kayıtların, takiplerin ve izlemelerin sonucunda topladıkları verilere dayanarak bilim insanları, askeri uygulamalarda kullanılabilecek otonom dronlara ve yer robotlarına rehberlik edecek yeni algoritmalar oluşturacaklar.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yaptıkları ile Şaşırtan Dünyanın En İyi 6 Robotu!” okumak için buraya tıklayın.
“Dünyanın En Gelişmiş 9 Robotu!” okumak için buraya tıklayın
“Dünyanın Seyrini Değiştiren 10 Robot!” okumak için buraya tıklayın.
“Teknoloji Devleri Katil Robotlar Üzerine Çalışıyor!” okumak için buraya tıklayın.

“Beyin Dalgaları İle Askeri Robot Eğitimi!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı