Aselsan’ın Emniyetli USB Belleği: GİZ 2190!

Aselsan tarafından üretilen 2190 GİZ emniyetli USB bellek ne işe yarıyor? Haberimizde....

Antik çağlardan günümüze kadar insanlar gizli bilgilerini güvende tutmak ve güvenle aktarmak için çeşitli yöntemler kullanmış. Bu aktarımlardaki güven, kimi zaman şifreli kutular kimi zaman farklılaştırılmış alfabelerle sağlanmaya çalışılmış. Zorlandığında içindekini yok eden kutular veya sadece ateş veya su yardımıyla görünen özel mürekkepler geçmişteki örgütler tarafından kullanılmış. Günümüzde ise bu gizlilik bilgisayarlar ve özel şifreleme sistemleri ile sağlanıyor.

Bilgisayarlarla şifreleme yöntemlerinin en ünlülerinden biri Almanların 2.Dünya Savaşı’nda kullandığı “Enigma”… Enigma, 2.Dünya Savaşı döneminde kullanılmış olan özel kodlarla haberleşmeye yarayan sistem. Sistem daha sonraları İngilizler tarafından çözülerek gizliliğini kaybetmiş.

Günümüzde ise şifreleme sistemleri çok ileri bir seviyeye gelmiş. Birçoğumuzun ajan filmlerinde denk geldiği şifreli çanta, parmak izli silah ve ses tanımlı bilgi aktarım sistemleri mevcut. Yazılımsal destekle üretilen bu sistemlerin ülkemizdeki geliştiricileri arasında Aselsan bulunuyor. Bu alanda ürettiği şifre emniyetli USB bellek olan ‘2190 GİZ’ de bunlardan biri…

Aselsan 2190 GİZ emniyetli USB bellek ne işe yarıyor?

Tam ismiyle “2190 GİZ – Emniyetli USB Bellek” , gizlilik gereksinimi bulunan verilerin saklanması ve taşınması için üretilmiş gelişmiş bir bellek. Bellek, donanımsal altyapısı ve yazılımsal mukavemeti ile kullanıcıları için güvenli bilgi taşınımı sağlıyor. GİZ, üzerindeki tuş takımı sayesinde kimlik doğrulaması yaparak içindeki bilginin emniyetini üst seviyede tutuyor.

Emniyetli USB Bellek ’in yazılımsal korumasının yanı sıra fiziksel olarak da darbelere karşı dayanıklılığı bulunuyor. Bellek, zorlama algılayıcılı anahtar sistemi, ışık uyarı sistemi ve dayanıklılık artırıcı kaplama olan epoksi(epoxy) kaplama sayesinde kurcalama için de koruma sağlıyor. GİZ, olası bir sızıntı uyarısı algıladığında ise iç enerjisi olmasa dahi bünyesindeki bilgileri acil kodla silerek güvenlik önlemi alıyor.

Emniyetli bellek hangi ilginç özelliklere sahip?

2190 GİZ’in 16,32,64 ve 128 GB boyutlarında bilgi taşıyabilecek modelleri mevcut. Emniyetli Bellek, cepte taşınabilir boyutları ve ağırlığı sayesinde diğer USB bellekler gibi rahatlıkla kullanılıyor. Sistem, -5/+35 derece arasındaki sıcaklıklarda sorunsuz çalışıyor. Tak çalıştır özelliği ile işletim sistemi olarak ek bir yazılım desteğine gerek duymuyor ve Windows XP/7/8/10, MacOS, Linux gibi işletim sistemlerine tam uyumluluk sağlıyor.

2190 GİZ model farklılığı göstererek USB 2.0 ve USB 3.0 tipleriyle yer alıyor. USB 2.0’da 24 Mbps yazma 22 Mbps okuma hızı bulunuyor; USB 3.0 modelinde ise 40 Mbps yazma 34 Mbps okuma hızına çıkarak işlemlerin tamamlanma süresini kısaltan donanımsal yapıya sahip.

Peki siz özel veya güvenlik gerektiren bilgilerinizin korunması için hangi tip cihazları kullanıyorsunuz? Aselsan tarafından üretilen emniyetli USB bellek 2190 GİZ konusundaki görüşleriniz neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Aselsan’ın Mini İnsansız Uçan Sistemi: ARI-1T!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Attığınız USB Belleklere Dikkat!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sınır Ötesi Operasyonlarında Kullanılacak İnsansız Hava Aracı: Bayraktar TB2!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Mert Emirhan Pamuk

Mert Emirhan Pamuk

Çarkta sıradan bir diş değil de yeni çark oluşturmaya çalışan, Türk Savunma Sanayi ve Dünya Savaş Tarihi meraklısı bir İşletme Fakülteli.5 yılı aşkın süredir takip ettiğim savunma sanayi ve yeni teknolojilerdeki gelişmeleri Moblobi.com'daki köşemde sizlere aktarmaya çalışacağım. Takipte kalın! Moblobi: https://moblobi.com/author/emirhan-pamuk/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı