USB Belleğinizdeki Verileri Korumanın Yolları!

Günümüzdeki en değerli şeylerden biri verilerimiz. Verilerimizi saklamak ya da korumak için pek çok yöntem kullanıyoruz. Bazen bulut teknolojilerden yardım alıyor ve verilerimizi bu gibi yerlerde tutuyoruz. Bazen hard diskler bazen de USB bellek aygıtlardan faydalanıyoruz. Maliyetinin düşük olması sebebiyle de USB bellek cihazlarını oldukça fazla kullanıyoruz.

En sık kullandığımız depolama araçlarından olan USB belleklerde çeşitli nedenlerle veri kayıpları yaşanabiliyor. Bazen bu cihazların yanlış kullanımı, bilgisayardan aniden çekilip çıkarılması, içerisinde virus bulunan bir bilgisayarda kullanılması, yetkisiz bir kişinin USB cihazınına müdahale etmesi, içerisindeki verilerin yanlışlıkla silinmesi gibi problemlerle karşılaşıyoruz. Bu gibi çeşitli nedenlerle yaşanan bu veri kaybını en aza indirmek ve verileri güvende tutmak amacıyla Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal’ın 7 önerisini sizinle paylaşıyoruz. İşte USB belleklerinizdeki verileri korumak için almanız gereken önlemler:

1- USB bellekler konusunda yapılan en yaygın hata, cihaz ile ilgili işiniz bittiğinde direkt çıkartmak oluyor. Bu şekilde cihaza henüz aktarılmamış olan verileri kaybetmiş oluyorsunuz. Bunun için alınacak en temel ilk önem: USB cihazlarınızı bilgisayarınızdan çıkartmadan önce mutlaka cihazı seçip “güvenli çıkart” komutunu kullanın ve “cihazı çıkartmak güvenli” uyarısını aldıktan sonra USB belleğinizi yani halk arasında bilinen adıyla flash disk’inizi çıkartın.

2- USB bellek ve içerisindekilere erişim için kullanıcı izni tanımlayabiliyorsunuz. Böylece yetkisiz kişilerin bu verilere ulaşmasını engelleyebiliyor ve cihaz güvenliğini arttırabiliyorsunuz. Bunu için ekranın disk kısmına sağ tıklayın. Ardından “güvenlik” ve “düzelt” seçeneklerine ulaştığınızda; buradan ilgili ayarları yapabilirsiniz.

3- USB belleklerinizi güvenliğinden emin olmadığınız bilgisayarlarda kullanmanız, virus kapmanıza ve dolayısıyla da cihazın içerisindeki verilerin kaybolmasına sebep olabiliyor. Bunun için öncelikle USB cihazınızı kullandığınız bilgisayarlarda antivirus programı olmasına özen gösterin. Ayrıca cihazınızda mutlaka virus kontrolü yapın.

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı