Telefonunuzu Ateşle Şarj Edebilirsiniz!

Telefonlarımızı günlük hayatımızda elimizden düşürmediğimiz bir parçamız haline geldi. Ancak kullandığımız uygulamalar, internet ve sosyal medya şarjlarımızın hemen tükenmesine sebep oluyor. Telefonumuzu elektrik aracılıyla şarj etme imkanımız olmadığı durumlarda ise çoğunlukla yardımımıza yanımızda taşıdığımız  powerbanklarımız yetişiyor.

Ancak bunlar da uzun günlerde kısa bir çözüm sağlıyor. Özellikle kamp yapanlar veya doğada birkaç gününü geçirecek olanlar için şarj sorunu aşılması zor bir sorun oluyor. Ancak teknoloji buna da bir çözüm buldu ve özellikle doğadaki insanı şarj sorunundan kurtardı. Nasıl mı? Ateşle telefonunuzu şarj etmenizi sağlayarak. İşte detaylar…

Telefonunuzu ateşle şarj eden cihaz…

Doğa koşullarında telefonumuza iletişim kurmak veya GPS’inden yararlanmak için özellikle ihtiyaç duyuyoruz. Benzer bir durum GPS cihazları için de geçerli. Ancak kısa sürede tükenen şarjlar doğadaki insan için büyük sorunlara sebep olabiliyor. Bunun için bazı teknolojiler size güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirerek telefonunuzu veya GPS cihazlarınızı şarj etmeniz konusunda yardımcı olabiliyor. Ya da bazı teknolojiler ise 3-5 şarjlık enerjiyi içinde barındırarak size ek güç sunabiliyor.

Fakat dışarıya adımınızı attığınız anda işler sizin tahmin ettiğiniz gibi bazen gitmeyebiliyor ve bütün bu sunulanlar hayal kırıklığına sebep olabiliyor. Örneğin güneşli bir günde kamp yapmak için evden çıktığınız zaman havada kara bulutlar dolanarak güneş enerjisi panellerinizi ve dolayısıyla bu şekildeki şarj çözümünüzü işe yaramaz bir hale getirebiliyor. Ya da şarj üniteleriniz doğada gereğinden fazla kaldığınızda sizi yarı yolda bırakabiliyor.

Aslında doğa demek biraz da ateş demek. Doğada ateşi genellikle sadece ısınmak ve yemek pişirmek için kullanıyoruz. Bu düşünceyle yola çıkan bazı tasarımcılar ateşten şarj yapabilme üzerine bir çözüm geliştirdiler. Bu çözümü sağlayan cihazın adı FlameStower … FlameStower aslında doğayı sevenler veya uzun süre doğada kalanlar için GPS cihazlarını veya akıllı telefonlarını şarj edebilmeleri düşüncesiyle üretilmiş. Bu şarj cihazı, kamp ateşinizden aldığı gücü elektrik enerjisine çeviriyor. Cihazı güneş varken veya yokken, doğada ateş yakabildiğiniz her ortamda kullanabiliyorsunuz.

Evlerde de olağanüstü durumlarda işe yarayabilir!

Cihaz aslında sadece doğa koşullarında değil olağanüstü durumlarda bağlantıda kalabilmeniz için evlerde de kullanılabiliyor. Elbette evin ortasında ateş yakarak değil. Pişirme ocaklarından yararlanarak evlerinizde de cihazı kullanabiliyorsunuz. Çünkü cihaz herhangi bir ısı kaynağına ihtiyaç duyuyor ve aslında bu ısıyı size şarj olarak geri döndürüyor. Evlerde yaşanan olağan üstü durumlarda, örneğin fırtınalarda veya elektrik kesintilerinde pratik bir çözüm olabilir.

FlameStower, yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmış. Zaten performansını da doğrudan ateşe yakın olarak sağlıyor. Kullanması da oldukça basit. Şarj yapmak istediğiniz cihazı USB bağlantısı ile FlameStower‘a bağlıyorsunuz. Ardından FlameStower‘da bulunan rezervuarı suyla dolduruyorsunuz. Rezervuarla bağlantılı olan ve görünümü sebebiyle “bıçak” olarak tabir edilen bölümü ateşe koyuyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Yalnız önemli birkaç noktayı paylaşalım: Bıçak adı verilen parçanın ateşle temasının iyi sağlanması önemli. Bunun yeterince sağlanıp sağlanmadığını da FlameStower‘ın arkasındaki güç kalitesi Işıklarından kontrol edebiliyorsunuz. Bunun yanısıra şarj tamamlanana kadar suyun rezervuara uyun her saatte bir tekrar doldurulması da gerekebilir.

Su ve ateş şarja dönüşüyor!

FlameStower adlı bu cihaz aslında pişirme ocağınızın veya kamp ateşinizin enerjisiyle çalışıyor. Teknik olarak; termal enerji termoelektrik jeneratöre aktarılıyor. Bu jeneratörün karşı yüzeyi su haznesi ile temas ederek bu yüzeyi ısıtıyor ve diğer tarafı yani soğuk taraf ise diğer tarafa göre nispeten daha soğuk kalıyor. Bu sıcaklık farkı da elektrik üretiyor. Cihazda suyun işlevini sorgulayanlar için hemen paylaşalım: Su ve içine konduğu rezervuar burada aslında sıcak ve soğuk tarafın oluşmasını ve elektrik meydana gelmesini sağlıyor denilebilir.

Genel olarak özellikle doğadayken yaşanan şarj sorununa çözüm olarak geliştirilen bu cihaz, USB bağlantısı sayesinde aynı anda birçok elektronik cihazı şarj edebilme imkanına da sahip bulunuyor.

Şarj etme süresine gelirsek, FlameStower telefonunuzu 3 saat içerisinde yüzde yüz olarak doldurabiliyor. Bu süre evlerimizde elektrik prizlerinde yaptığımız şarjlarda yaklaşık  1,5 saat civarında ve dolayısıyla bu şarj süresinden biraz uzun elbette. Ancak doğa koşullarında ve ateşten yararlandığı düşünüldüğünde gayet makul bir süre gibi görünüyor. Özellikle doğada pek çok imkanının kısıtlı olduğu durumlarda 3 saatte önemli bir sorunu ortadan kaldırmış oluyor.

Cihaz oldukça portatif. Katlayarak arka cebinize koyabiliyorsunuz. Ağırlığı da neredeyse diğer şarj cihazlarının yarısı kadar. Hatta bir kutudan daha az denillebilir. Bu sayede de cihazın hafifliği ve portatif olması taşıdığınız ve üzerinizdeki ağırlığı da arttırmamış oluyor.

Peki bu cihaz ne kadara, nerelerde satılıyor? Nasıl çalışıyor, nasıl kullanılıyor, nasıl görünüyor? Detaylar ve merak edenler için video haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı