Akıllı Kalem Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teknoloji, her geçen gün birçok yeni ürün hayatımıza sokmakta. İşte bunlardan biri olan ve görüntüde standart bir kalemden farkı olmayan ama özellikleri ile oldukça dikkat çeken akıllı kalem nedir? Nasıl kullanılır? Neler yapılabilir?

Akıllı Kalem Nedir?

Bir süredir piyasada yer alan akıllı kalem; “Livescribe” olarak 2007 yılında ortaya çıkmıştır. Gelişmekte olan akıllı kalem teknolojisi, doğal olarak büyük şirketlerin de dikkatini çekiyor.

Akıllı kalem, üretken ve yaratıcı olabilmenin tüm kolay yollarını sunan, duyulan sesle yazılanları senkronize eden, notlara tıklandığında ise kaydedilen notları dinleten günümüzde henüz yeni sayılabilecek bir teknolojidir. İçerisinde çift çekirdek işlemci bulunduran akıllı kalemler, ucundaki optik okuyucu sayesinde yazılanları eş zamanlı olarak dijital ortama aktarım sağlar. Kolayca düzenlenebilir, kaydedilebilir ve paylaşılabilir yazılar oluşturulması sağlayan akıllı kalem, zaman tasarrufu düşünüldüğünde de son derece verimlidir.

Akla gelebilecek led, kızılötesi görüntüleme; ses kaydı ve dijital depolama gibi çeşitli özellikler ile donatılan akıllı kalemler, günlük hayatta daha yoğun kullanılacak gibi duruyor.

Akıllı Kalem İle Neler Yapılabilir?

Üzerinde dağılma olmadan, kapsamlı ve düzenli notlar alınmasına olanak sağlayan akıllı kalemler, ayrıca eskiz ve karalama işlemlerinde de kullanılmakta. Gazeteciler, avukatlar ve ağır not alan kişiler düşünülerek geliştirilen bu kalemler, dil çevirme özelliği ve el yazısı tanıma özelliği ile donatılarak anlaşılır metinler sunar.

Bunun yanında okunaksız yazıları metne dönüştürme konusunda da bir hayli başarılı. Ayrıca metne dönüştürülen yazılar, dijitale aktarabildikleri gibi Word, Jpeg, Png, Pdf, Text ve Svg formatlarında da diğer dijital ortamlara aktarılabilmekte.

Akıllı kalem teknolojinin gelişmesi ile eklenen özellikler arasında toplantılar için ses kaydetme, görüntülü not alma gibi özellikler de mevcuttur. Akıllı kalemlerin pil ömrü ve depolama alanları farklılık göstermekle beraber, kullanım deneyimi açısından oldukça yeterli görülüyor. Başlangıçta yalnızca yazım işlerinde kullanılmak üzere tasarlanan bu kalemler, artık çizim programları ve tasarım çalışmalarında da kullanılmakta. Sanatçılara ve tasarımcılara özel uç / fırça boyutu ve rengi gibi birçok yeni özellik ile geliştirilmeye devam etmektedir.

Hiç şüphesiz akıllı kalemler, teknoloji sektöründe yeni bir dal olma yolunda hızla ilerliyor. Kullanılan laptop ve bilgisayarlar gibi akıllı kalem de yaygınlaşacak mı? Bu konudaki fikirlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Akıllı Kalem Kullanmanın 5 Faydası!” okumak için buraya tıklayın
“Adonit Note+ Dijital Kalem Özellikleri Neler?” okumak için buraya tıklayın.
“Yeni Normal Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Akıllı Araç!” okumak için buraya tıklayın.

“Akıllı Kalem Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlayda Tokuçcu

İlayda Tokuçcu

Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum. Teknolojinin hızına yetişmek ve güncel kalmak için Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı