Steve Jobs’un Hayatı Hakkında Bilinmeyen 7 İlginç Gerçek!

Dünya'daki en büyük girişimciler arasında yer alan Steve Jobs hayatında ne zorluklarla karşılaştı. Steve Jobs hayatı hakkında bilinmeyenler haberimizde...

Steve Jobs’un parlak fikirleri, yaratıcılığı ve girişimleri sayesinde Apple dünya piyasasında en değerli şirketler arasında yer alıyor. Peki, Apple markasının arkasında bulunan Steve Jobs bu günlere gelirken hangi zorluklarla karşılaştı? Apple’dan yıllar önce kovulduğu doğru mu? Steve Jobs hayatı hakkında az bilinen gerçekler, haberimizde…

Steve Jobs hayatı hakkında bilmediğiniz gerçekler:

1- Apple’dan kovuldu

Steve Jobs’un Apple’dan kovulmasının nedeni hakkında iki farklı söylenti var. İlkine göre Steve Jobs’u Pepsi yöneticilerinden biri olan John Sculley Apple’dan çıkardı. Bunun nedeni ise kendisinin çok genç olmasıydı. Bir diğer varsayıma göre ise Steve Jobs’un kovulmasının nedeni Macintosh’un fiyatını düşürmek istemesi ve reklam bütçesinin büyük bir bölümünü Apple’dan Mac’e kaydırmasıdır.

2- Evlatlık verildi

Steve Jobs’un biyolojik babası Suriyeli Abdulfattah Jandali’dir. Biyolojik annesi ise Amerikalı Joanne Schieble. Ebeveynleri çocuk yetiştirmek için daha genç olduklarını savunarak Steve’i, Paul ve Clara Jobs ailesine verdi. Fakat evlatlık edinmeleri için de Steve’i okutmaları şartını koydu.

3- Google’ın logosunu düzeltti

Steve Jobs mükemmeliyetçi ve detaycı bir özelliğe sahipti. Bu özelliği sayesinde Google logosundaki bir yanlışı fark etti. Steve Jobs, Google’ın eski yöneticilerinden birine Google kelimesinde yer alan ikinci “O” harfinde yanlış bir gölgelendirme olduğunu söyledi. Bunun üzerine Google logosu düzeltildi.

4- Budizm inancına sahipti

Jobs’un Budizm inancına sahip olduğu biliniyor. Dünyayı görmek ve kafasını dağıtmak amacıyla Hindistan’a giden Steve Jobs’un Budizm’den etkilendiği düşünülüyor. Ayrıca Steve Jobs’un Hindistan’da sürekli meditasyon yaptığı ve yalın ayak yürüdüğü biliniyor.

5- Şirketin ilk bilgisayarını Stanford Üniversitesi’ne bağışladı

1997 yılına Apple’a geri dönen Steve Jobs şirketteki ilk bilgisayar ve makinelerini Stanford Üniversitesi’ne bağışladı. Bu bağışı ise şu şekilde açıklayabiliriz. Steve Jobs yaptığı bu bağışla eski ‘sorunlu’ günlerinin unutulup yeni bir sayfa açılacağını umuyordu.

6- iPhone saatinin daima 9:41 olmasının nedeni neydi?

Apple tarafında sunulan her iPhone ürününün ekranında saati hep 9:41 olarak görüyoruz. Bunun nedeni Steve Jobs’un iPhone’u ilk kez sunduğunda saatin 9:41 gösteriyor olması.

7- Telefon Sistemini Hackledi

Apple’ı kurmadan önce Steve Jobs arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte 100 dolarlık bir donanım tasarlayarak telefon sistemini hacklediler. Böylelikle dünyanın her yerine telefon etme imkânını elde ettiler.

Peki siz Steve Jobs’un hayatı hakkında başka ilginç bilgiler biliyor musunuz? Steve Jobs’un hayat hikayesi hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Silikon Vadisi Hakkındaki 10 Karanlık Detay!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Steve Jobs Hakkında Çekilmiş 3 İlginç Film!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Başarılı İnsanların Hayatlarında Önem Verdiği 10 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı