iPhone Cihazlarda Spam Çağrılar Nasıl Engellenir?

iPhone cihazınıza gelen gereksiz spam çağrılardan nasıl kurturabilirsiniz? iPhone çağrı engelleme yöntemleri, haberimizde...

Spam çağrılara ne yazık ki pek çok insan maruz kalıyor. Gereksiz yere yapılan bu aramalar yüzünden telefonlarımız meşgul ediliyor. Daha da kötüsü spam çağrı yapanlar tarafından dolandırılabiliyoruz. iPhone cihaz kullanıcıları için spam çağrıları engellemenin farklı yöntemleri var. iPhone cihazlarda çağrı engelleme işleminin üç basit yöntemi, haberimizde…

iPhone cihazlarda çağrı engelleme işlemi nasıl yapılır?

Reklam amaçlı veya dolandırıcılık yapmak için spam çağrılar yapılıyor. Bazen de telefonunuza tanıdığınız ama pek konuşmadığınız kişiler tarafından da spam çağrılar gelebiliyor. iPhone cihazlarda spam çağrıları engellemek mümkün. Bunun için cihazınızdaki özelliklerin yanı sıra çeşitli uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. iPhone çağrı engelleme yöntemlerini sizlere aktaralım:

1- Numaranızı kayıt defterine kaydedin

Çok sık spam çağrılar alıyorsanız yapacağınız şeylerden biri ise Ulusal Arama Kayıt Defteri’ne numaranızı kaydettirmek. Numaranızı kaydetmenizin ardından spam içerikli çağrılar almanızı engelleyebilirsiniz. Fakat bunun kesin bir çözüm olmadığının bilgisini de paylaşalım. Maalesef bunu görmezden gelen pazarlamacılar da var ve hala spam çağrı yapabiliyorlar. Numaranızın, spam çağrısı yapanların listesinden 1 ay süre geçmeden silinmediğini de belirtelim. Yani bu süre içerisinde spam çağrı alabilirsiniz.

2- Bilinmeyen numaraları sessize alın

iPhone’unuzu spam çağrılarından kurtarmanın bir diğer yolu ise telefonunuzun servis sağlayıcısının sunduğu  hizmeti kullanmak. Bu işlem için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Mevcut operatörünüz bunu size ücretsiz olarak sunuyor. Ayrıca bilinmeyen numaraları sessize alarak, tanımadığınız kişilerden gelen çağrıların önüne geçebilirsiniz. Bilinmeyen numaraları sessize almak için:

  • “Ayarlar” menüsüne gidin.
  • Telefon seçeneğine tıklayın.
  • Aşağı kaydırıp “Bilinmeyenleri Sessize Al”a tıklayın ve özelliği açın.

3- Çağrı engelleme uygulamalarını kullanın

Bahsettiğimiz bu çözümlerin dışında daha iyi koruma sağlayabilecek olan uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Ücretli olan ama kullanımı ücretsiz olan uygulamalar veya tamamen ücretsiz uygulamalar işinizi görebilir. Ücretsiz uygulamalar arasında YouMail uygulaması var. Çok bilinen diğer uygulamalar arasında Truecaller ve Hiya gibi uygulamalar da yer alıyor. Bu uygulamalardan birini indirdikten sonra yapmanız gerekenler ise;

  • Telefonunuzdan “Ayarlar” menüsüne gidin.
  • “Telefon” seçeneğine tıklayın.
  • “Arama Engelleme/No. Belirleme” seçeneğine basın.
  • Bu uygulamaların “Aramaları Engellemesine ve Arayan Numarayı Sağlamasına İzin Verin” bölümünde uygulamayı açabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Peki siz çok fazla spam çağrı alıyor musunuz? Spam çağrı almamak için hangi yöntemleri uyguluyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Rahatsız Edenler için Arama Engelleme Uygulamaları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Telefonunuzun IMEI Numarasını Bulmanın 2 Pratik Yolu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın
  • “Numara Engelleme Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı