Silikon Vadisi Hakkındaki 10 Karanlık Detay!

Birçok kişinin hayalini süsleyen Silikon Vadisi hakkında bazı karanlık bilgiler iddia ediliyor. Silikon vadisi hakkında bilinmeyenler, haberimizde...

Google’da “Silikon Vadisi nerede”  diye arattığınız da Kuzey California’nın San Francisco eyaletinin bir parçası olan San Jose Vadisine verilen isim olduğunu görürsünüz. Peki bu vadi gerçekten bizim hayal ettiğimiz ya da duyduğumuz gibi bir yer mi? Silikon Vadisi hakkında az bilinen 10 karanlık detay, haberimizde…

Silikon Vadisi hakkında bilinmeyenler:

1- Kadınlara yönelik taciz iddiaları:

Silikon vadisi hakkında en büyük söylenti; kadın hakları konusunda… Kadın haklarının savunulmadığı ve hatta taciz edildiğine dair bazı bilgiler sızdırılıyor. Özellikle, küçük çaplı şirketlerde kadınların yasal hakları savunulmadığı ve ne kadar mesai yaparlarsa yapsınlar düşük ücretlere tabii tutulduğu iddia ediliyor. Üst düzey şirketler de ise yöneticilerin kadın çalışanlara yaptıkları mobbing davranışları üzerine; tacizde de bulundukları ortaya atıldı.

2- Yüksek rekabet:

Silikon Vadisi şirketleri hatta çalışanları arasında dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir rekabet söz konusu. Çünkü burada yükselmek veya iyi bir maaşla çalışabilmek için işinizi iyi yapmanız yetmiyor. Zaten sizden önce yaptığınız işin ehli olan birçok insan mevcut. Ve sizinle aynı anda aynı işi yapan da birçok insan var.

3- Az ve öz çalışmak diye bir şey yok:

Silikon Vadisi’nde çalışabilmek için yüksek konsantrasyon ve uzmanlık gerekiyor. Burada az çalışmak ve öz çalışmak diye bir şey yok. Uzun mesai saatleri harcanıyor ve yaptığınız her işte uzman olmanız bekleniyor. Ama bu uzmanlık yıllarınızı alabiliyor. Çünkü yaptığınız işi sizinle beraber yapan onlarca kişi var.

4- Kalabalık ve trafik sorunu:

Silikon Vadisi’ndeki insan kalabalığı ve trafik sıkıntısı ise bilinmeyen bilgiler arasında yer alıyor. Farklı ülkelerden beyin göçü alan teknoloji vadisinde alt yapı sandığınız kadar kuvvetli değil maalesef. Toplu taşımalar yolculuk yapacak insanlar için yetersiz kalıyor. Bu yüzden insanlar işe kendi araçlarıyla gitmenin daha iyi olacağını düşünüyorlar. Ancak araç yoğunluğundan bu alternatifte pek çözüm sağlamıyor.

5- Başarısızlık önemsenmiyor:

Başarısızlık, Silikon Vadisi için hiçbir şey ifade etmiyor. Tam tersi başarısızlığın getireceği başarıya inanıyorlar. Hatta bunu o kadar umursamıyorlar ki haklarında çıkan skandallara karşı tepkisiz kalıyorlar.

6- Geçinmek neredeyse imkansız:

Silikon Vadisi’nde yaşamak çok pahalı. Geçmişten şimdiye kadar git gide zenginleşen Silikon Vadisi’nin yaşam standartları çok yükseldi. Market, okul ve konut maliyetleri uçuk fiyatlarda. Devlet vergisi yüksek. Küçük şirketlerde çalışan bir ailenin geçinmesi neredeyse imkansızlık niteliğindedir.

7- Psikolojik rahatsızlıklar:

Yöneticilerin yaptığı mobbingler, uzun çalışma saatleri, alınan düşük maaşlar. Bunlar gibi birçok etkenin sonucu olarak bazı psikolojik rahatsızlıklar oluyor. Birçok çalışan anksiyete bozukluğu yaşıyor. Hatta yöneticiler bile fazla stresten ve uykusuzluktan hastalandıkları için anti-depresanlar kullanıyorlar.

8- Sosyal yaşamınız bitebilir:

Uzun çalışma saatleri Silikon Vadisi için, ofiste çalışmak demek değildir. Eviniz veya gittiğiniz herhangi bir yerde de işinizle ilgilendirmenizi istiyorlar. Gelen kutunuza düşen her epostaya veya telefonunuza gelen aramalara anında cevap vermenizi bekleyen yöneticileriniz olabilir. Bu tür beklentileri karşılamanız sonucu sosyal yaşamınız bitirebilir.

9- İnsan sınıflama:

İnsan seçiyorlar. Çok çeşitli bir nüfusa sahip olan San Francisco’ya bakıldığında, Silikon Vadisi şirketlerinde özellikle yöneticiler genellikle beyaz erkeklerden oluşmaktadır.

10- Erkek egemenliği:

Amerika’da ki şirketlere bakıldığında insan çeşitliliğinin fazla olduğunu görebilirsiniz. Ama Silikon Vadisi şirketlerine baktığınız da kadın çalışanların çok çok az sayıda olduğunu fark edeceksiniz. Dünya’nın teknoloji devlerinin bulunduğu Silikon Vadisi, yöneticilerin kadın olmasına pek de sıcak bakmıyor.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Dünyanın En Zengin İnsanlarının 10 İlginç Hobisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Silikon Vadisi’ne Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkındaki 10 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Merve Ecem Bayır

Merve Ecem Bayır

Merhaba ben Merve, İstanbul Medipol Üniversitesi/Halkla İlişkiler ve Reklamcılık son sınıf öğrencisiyim. Çocukluğunda bolca okuma ve yazma alışkanlığı kazanmış biriyim. Burada ise bildiklerimi, araştırıp öğrendiklerimi bir içerik haline getirip sizinle paylaşmayı seviyorum. Umarım sizler de seversiniz. Takipte kalın…


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı