Kardan Elektrik Üreten Cihaz Geliştirildi! - Moblobi.com
Yaşam

Kardan Elektrik Üreten Cihaz Geliştirildi!

Bilim adamları kardan elektrik üretebilen bir cihaz geliştirdi. Teng isimli cihaz kar yağışından nasıl elektrik üretebiliyor? Haberimizde...


Dünyada insanların en büyük ihtiyaçlardan biri de enerji. Temiz bir dünya için doğal yollarla elektrik üretebilmeye yönelik çalışmalar yapılıyor. Elektrik üretiminde denizlerdeki gelgitler, güneş enerjisi ve rüzgar kullanılıyordu. Bilim adamlarının geliştirdiği bir cihaz ile ise kar yağışından elektrik üretebilmeyi mümkün hale geldi. İlginç detaylar, haberimizde…

Kardan elektrik nasıl üretiliyor?

Ucla bilim adamları tarafından kardan elektrik üretebilen bir cihaz geliştirildi. Geliştirilen akıllı cihazın adı “Teng”. Cihaz temelde triboelektrik etki ilkelerine dayanıyor. Bilmeyenler için hemen belirtelim: Triboelektrik; bir tür sürtünme ile elektriklenme çeşidi. Araştırmacılar kar parçacıklarının pozitif elektrik yükü taşıdığını söyleyerek bundan faydalandılar. Pozitif elektrik yükü taşımaları demek elektron verdikleri anlamına geliyor.

Silisyum, karbon, hidrojen ve diğer elementlerle birlikte silikon atomlarından ve oksijen atomlarından geliştirilen, sentetik kauçuk benzeri bir malzeme negatif olarak yüklenmiş. Bu madde, plastik levha gibi küçük, ince ve esnek yapıya sahip. Kar yağdığında silikon yüzeyine temas eden kar sayesinde elektrik üretiyor.

Akıllı cihazı uzaktan kullanabilmekte mümkün. Çünkü pil ihtiyacına gerek duymayarak, kendi gücünü sağlayarak çalışabiliyor. Akıllı cihaz aynı zamanda yağan karın miktarını, karın hangi yöne doğru estiğini, rüzgarın hangi yönde estiğini ve hızını ölçebiliyor.

Dünya yüzeyinin neredeyse yüzde 30 her kış karla kaplanıyor. Kardan dolayı güneş panellerine ulaşan güneş ışığı hem azalıyor hem de cihazın çalışmamasına neden oluyor. Araştırmacılar gelecekte bu negatif olan durumu pozitif duruma çevirerek bu teknolojiyi güneş panelleriyle birleştireceklerini belirtiyorlar. Böylelikle kar yağdığında güç sağlanıyor olacak. Teng isimli bu akıllı cihazın yakın gelecekte sporcuların performanslarını arttırmak için, kullanılması hedefleniyor.

Peki sizce başka hangi kaynaklardan enerji üretilebilir? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Elektrikli Arabalar Çevre Dostu Mu?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “MIT Dünyayı Hangi Felaketten Kurtaracak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Bitcoin, İsviçre’den Daha Çok Enerji Tüketiyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı