Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanabilir?

Günlük hayatımızda sosyal medyanın yerinin ne kadar büyük olduğu tartışılmaz bir gerçek. Her geçen gün bu platformların sayısındaki artışla birlikte, kullanıcıların güvenlik konusundaki endişeleri de artmakta. Yazımızda, sosyal medya güvenliği için neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarının güvenliği konusunda çoğu kullanıcın endişeleri bulunmakta. Bilindiği üzere bu platformlara kayıt olduğunuz anda, bilgilerinizin kullanmasını da onaylamış oluyorsunuz. Bu platformlar, gelirinin çok büyük bir kısmını bu verilerin satışından elde ediyor. Bunun yanında bir de sosyal medya ağlarında kötü niyetli kullanıcıların sizi izlemesi oldukça kolay hale gelebilmekte.

İçeriğimizde, sosyal medya alanında kötü niyetli kullanıcılardan nasıl korunabileceğinizi aktarmaya çalışacağız.

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanabilir?

Özellikle artan sosyal medya kullanımı ile stalk yapmak kavramına hepimiz aşinayız. Bir kişinin, sosyal medya hesaplarınızı gizlice araştırması, gözetlemesi anlamına gelen stalk, sosyal medya kullanıcıları için gizlilik ve güvenlik tehdidi oluşturuyor.

Sosyal medya platformlarında gizlilik ayarlarında yapacağınız bazı değişiklikler ile bu tehditlerden korunmanız mümkün. Siz de aşağıda yer alan güvenlik önlemleri adımları ile sosyal medya hesaplarınızı koruma altına alabilirsiniz.

1. İlk Olarak Sosyal Medya Profillerinize Gizlilik Ayarı Yapın!

Her sosyal medya platformu, paylaşımlarınızın kimler tarafından görülmesini istediğiniz konusunda size seçenekler sunar. Bu gizlilik özelliğinden yararlanarak paylaşımlarınızın takipçileriniz dışındaki kişiler tarafından görülmesini engelleyebilirsiniz.

2. Coğrafi Etiketleme Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Konumunuzu otomatik olarak gösteren coğrafi etiketleme, güvenlik tehditlerinin başında yer almaktadır. Sizi stalklayan herhangi bir kişi coğrafi etiketleme özelliğiniz aktif ise bulunduğunuz konum hakkında bilgi sahibi olabilir.

Uygulama ayarlarından konum özelliklerini devre dışı bırakarak korunma sağlayabilirsiniz.

3. Arkadaş Listenizi Gizleyin!

Gizlilik ayarlarından kişiler listenizin görülmesini engelleyebilirsiniz. Böylece arkadaşlarınız aracılığı ile size ulaşamazlar.

4. Oturumunuzu Kapatmayı Unutmayın!

Kişisel bilgisayar veya telefon haricinde erişim sağladığınız sosyal medya hesaplarınızın oturumunu mutlaka ayrılmadan önce kapatın.

Güvenlik duvarı yükleyerek güvenlik ihlallerinden bilgisayarınızı uzak tutun.

5. Güçlü Bir Parola Oluşturun!

Güçlü bir parola, hesabınıza erişimi zorlaştıracaktır. Tahmin edilmesi kolay ve kısa parolalar belirlemekten kaçının. Bu tarz kolay parolalar, hesap erişiminize davetiye çıkarır.

6. Etkin Kullanmadığınız Eski Hesaplarınızı Kapatmayı İhmal Etmeyin

Önceden yaptığınız paylaşımların, fotoğrafların ya da bilgilerin erişimini bu sayede tamamen ortadan kaldırmış olacaksınız.

7. Sosyal Medya Profillerinizi Arama Motorlarından Kaldırın

Arama motorlarında hesap bilgileriniz tamamı ile yok olmasa da profilinize ulaşımı kısıtlamış olursunuz.

Biraz vakit ayırarak kullandığınız tüm sosyal medya platformlarında, adınızla arama gerçekleştirin ve çıkacak olan her sonuçla ayrı ayrı ilgilenin.

8. İki Adımlı Doğrulama Kullanın!

İki adımlı doğrulamayı tüm hesaplarınızda etkinleştirin.

Bu yöntem hesabınıza her girişte, vakit kaybı olarak görülse de hesap güvenliğinizi iki katına çıkarır ve ekstra koruma sağlar.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“İnternet Güvenliği İçin 4 İpucu” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook Hesabınız İçin Alınacak 4 Güvenlik Önlemi” okumak için buraya tıklayın
“Instagram Hesabınızın Güvenliği için 4 İpucu!” okumak için buraya tıklayın.
“Stalk Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler!” okumak için buraya tıklayın.

“Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanabilir?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı