Stalk Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler!

Sosyal medyada gizlice birisine bakabilmek ve yakalanmadan stalk yapmak için bilmeniz gereken püf noktaları, haberimizde...

Kişisel hayatımızı gözler önüne serdiğimiz sosyal medya çılgınlığı tüm dünyayı çoktan etkisi altına aldı. Çevremizdeki insanlarla iletişimimizi koparsak bile sosyal mecralar sayesinde hala onları takip edebiliyor ve onlardan haber alabiliyoruz. Sosyal medyada buna stalk yapmak deniyor. Yani birisini gizliden gizliye izlemek istediğinizde onu stalklamış oluyorsunuz. Ancak bunu yaparken fark edilmeniz ve yakalanmanız da an meselesi. Sosyal medyada stalk yaparken bilmeniz gereken püf noktaları, haberimizde…

Sosyal medyada stalk yapmak için püf noktaları

 • Stalk yapmanın en kötü tarafı korumalı hesaplardır. Bu yüzden fake hesap dediğimiz stalk hesapları, stalklayacağınız kişinin ilgi alanlarına uygun olmalı. Bu hesapların “yumurta” adı verilen boş ve takipçisiz hesaplar olmaması önemli. Mutlaka takipçisi olmalı ve gönderi paylaşılması önemlidir. Çünkü bu önemli şeyler sizi bir stalk hesabı gibi göstermez.
 • Genellikle biriyle yeni tanıştıysanız onun hakkında birşeyler bilmek isteyebilirsiniz. Hatta çoğunlukla o kişi size ne anlatırsa anlatsın, ilk bakışta sizin için yeterli gelmeyecektir. Bu sebeple de genellikle yeni tanıştığınız kişiyi stalklamak ve onun hakkında bilgiye sahip olmak isteyebilirsiniz. Ama mutlaka dikkatli olmalısınız.
 • Tanıştığınız kişinin önce adını, nereli olduğunu, en fazla nerede okuduğunu veya çalıştığını bilirsiniz. Bu bilgiler sosyal medya stalkı için yeterlidir. Geri kalan bilgileri zaten stalk yaparak öğrenebilirsiniz.

sosyal medya stalk yapmak moblobi

 • İz bırakmayın. Biliyorsunuz Google sayesinde artık bütün sosyal hesaplarımız birbirine bağlı. Bu yüzden mümkün olduğunca farklı tarayıcılar ve farklı hesaplar kullanın. Hangi sosyal medyayı kullanırsanız kullanın, arama geçmişini ve çerezleri temizleyin. Tarayıcılar üzerinden gizli sekmelerde açabilirsiniz.
 • Doğru bilgiler için doğru sosyal medyayı seçmelisiniz. Örneğin, okuduğu okulları, çalıştığı yerleri ve yeteneklerini öğrenmek istiyorsanız Linkedin’i stalk yapmak için tercih edebilirsiniz. Takip ettiği yerleri, mizah seviyesi hatta kültür seviyesini öğrenmek istiyorsanız başvurmanız gereken mecra ise Twitter’den başkası olamaz.
 • Farklı arama metotları geliştirin. Tanıştığınız kişi size kendisi hakkında belirli bilgiler vermiş olabilir ama siz bu bilgilerden emin olmak istiyor olabilirsiniz. Eğer ortak arkadaşlarınız varsa şanslısınız. Facebook veya Instagram’daki ortak arkadaşlarınız üzerinden etiketlendiği gönderilere ve hikayelere bakabilirsiniz. Hatta onun kendi hesabından paylaştığı şeylere göz atabilir hatta ailesine varana kadar bilgi toplayabilirsiniz.
 • Paylaşılan fotoğrafların detaylarını görmek için, fotoğrafı ekran görüntüsü alıp galeriniz üzerinden yakınlaştırabilirsiniz. Bu sayede hem daha fazla ayrıntı yakalayabilir hem de yanlışlıkla beğenme derdinden kurtulabilirsiniz.
 • Yanlışlıkla beğenme sorunu için bir yöntem daha var. Stalklayacağınız kişiyi hesabınıza giriş yapmadan da stalklayabilirsiniz. Ancak bunu profili gizli olan kullanıcılara yapamazsınız.

Peki siz sosyal medyada birini daha önce stalkladınız mı? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • “Bir Stalker’ınızın Olduğunu Nasıl Anlarsınız? haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Eski Sevgilinizi Yakalanmadan Nasıl Stalklayabilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • “Linkedin’de Yakalanmadan Stalk Nasıl Yapılır? haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Merve Ecem Bayır

Merve Ecem Bayır

Merhaba ben Merve, İstanbul Medipol Üniversitesi/Halkla İlişkiler ve Reklamcılık son sınıf öğrencisiyim. Çocukluğunda bolca okuma ve yazma alışkanlığı kazanmış biriyim. Burada ise bildiklerimi, araştırıp öğrendiklerimi bir içerik haline getirip sizinle paylaşmayı seviyorum. Umarım sizler de seversiniz. Takipte kalın…


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı