İnternet Güvenliği İçin 4 İpucu

Hiç şüphesiz internet, hayatımızın değişmez parçalarından biri. İndirme işlemlerinden sosyal medyada vakit geçirmeye kadar birçok konuda hayatımızın merkezinde yer almakta. Bununla birlikte internette vakit geçirirken zararlı yazılımlardan uzak durmak gerekiyor. Yoksa kredi kartı bilgileriniz ve kişisel fotoğraflarınız gibi bilgiler çalınabilir. Peki, internet güvenliği hakkında ne kadar şey biliyoruz ya da önlem alıyoruz?

İnternette güvenliği sağlamak için bazı konularda son derece dikkatli olmamız gerekmekte. Sizler için derlediğimiz ipuçlarına göz atabilirsiniz.

İnternet Güvenliği İçin 4 İpucu

1. İndirmelerinize Dikkat Edin!

Filmleri, dizileri ve oyunları korsan bir şekilde indirmek bazı kişilere oldukça cazip gelebilir. Bilmediğiniz internet sitelerinden yaptığınız indirmeler, bilgisayarınız ve telefonunuz için bolca virüs tehdidi demek.

Örneğin; Torrent’ten yaptığınız indirmelerde dosyanın kaynağını iyice araştırmalısınız. Oylama yapılan bir siteden indiriyorsanız aldığı ortalama puana ve yorumlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra internet sitelerini Google’da aratıp hakkında yazılmış şikayet varsa öğrenebilirsiniz.

2. Kaliteli Anti-virüs Programları Kullanın

Anti-virüs programları, cihazlarınızı zararlı yazılımlardan korumayı amaçlar.

Doğru anti-virüs programı seçimi yaptığınızda, cihazınız detaylı bir şekilde korunur. Örneğin; girdiğiniz bir internet sitesi eğer güvenilir değilse anti-virüs programınız sizi uyarır. İndirdiğiniz bir dosyada virüs varsa program onu anında siler. Bunun yanında anti-virüs programını orijinal kullanmanız tavsiye edilir.

3. Online Dolandırıcılara Dikkat Edin!

İnsanlar bilinçlendikçe, dolandırıcılar da yeni yollar keşfetmeye devam ediyor. Özellikle internette yapılan dolandırılmalar çok daha kötü sonuçlara yol açabiliyor. Dolandırıcılar tüm bilgilerinize, işinize ve hatta tüm hayatınıza erişebilir.

Dolandırıcılar, size çok farklı yöntemler ile ulaşabilir. Size büyük avantajlar sunan ya da çekiliş kazandığınızı iddia eden ve link paylaşan e-postalar gönderebilir. Böyle bir durumda, linke asla tıklamayın ve direkt e-postayı silin. Tanımadığınız mail adreslerinden gelen mail eklerine de tıklamayın. Bu ekler zararlı yazılımlar içeriyor olabilir.

4. Güvenli Bağlantı Adreslerini Tercih Edin

İnternette alışveriş yaparken ya da bir şeyler indirirken internet sitesinin URL’sine dikkat etmelisiniz.

Örneğin; http ile başlayan siteler yerine https ile başlayan siteleri tercih edin. https (Secure Socket Layer) uzantısı Güvenli Giriş Katmanı olarak adlandırılmaktadır. Bu uzantıya sahip siteler SSL sertifikasına sahiptir ve güvenli site olduğu anlamına gelir. Dolayısı ile https ile başlayan siteleri tercih etmelisiniz.

Bunun yanı sıra tarayıcının arama kısmında bulunan kilit işareti de o sitenin güvenli olduğunu gösterir. Başta karmaşık gelse de bu ufak detaylara dikkat ederek siz de internette güvenli bir şekilde gezebilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“İnternetten İlk Kez Alışveriş Yapacaklar Nelere Dikkat Etmeli?” okumak için buraya tıklayın.
“Koronavirüs Dolandırıcılarının Tuzak Kurduğu İnternet Siteleri!” okumak için buraya tıklayın
“Çocukların İnternette Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın.
“İnternet’te Nasıl Güvenli Gezebilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın.

“İnternet Güvenliği İçin 4 İpucu” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı