İnternet’te Nasıl Güvenli Gezebilirsiniz?

Bu yazıda ‘İnternet ‘te nasıl güvenli gezebiliriz?’ in yanıtını birkaç önlemle bulacaksınız. Giriş olarak ‘Gizlilik 101‘ ile başlangıçta nasıl basit önlemler alabileceğinizi anlatacağım :

1) Güvenliğin en temeli: HTTPS

İnternette gezinirken sıklıkla gördüğümüz HTTPS , çoğumuzun önem vermediği aslında internet güvenliğinde temel yapıtaşı görevi gören bir protokoldür. Peki ne yapar bu HTTPS?

HTTPS, aynı HTTP gibi bir protokoldür ve teorikte aynı işleve sahiptirler. HTTPS‘nin farkı, SSL protokolüyle şifrelendikleri için çok daha güvenli bir gezinti sağlamasıdır. Günümüzde hala HTTP protokolünü kullanan web siteleri bulunmaktadır. Bu tarz sitelerde güvenli gezintiler yapmak istiyorsanız, SSL şifrelemeleri sağlayan tarayıcıları kullanmanız gerekir.

Bir diğer yöntem ise; ‘HTTPS Everywhere’ eklentisini tarayıcınıza eklemek. ‘Her yerde HTTPS‘ anlamına gelen bu eklenti, siz HTTP uzantılı bir siteye girseniz bile sizi HTTPS uzantısına yönlendirerek alınan ve gönderilen verileri daha güvenli hale getirmiş oluyor.

Sitelerin takibinden nasıl kurtulunur? İşte diğer bir önemli güvenlik önlemi daha..

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYINIZ!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı