Facebook Hesabınız İçin Alınacak 4 Güvenlik Önlemi

Güvenli bir Facebook hesabına sahip olmak, uzun vakitler harcayacağınız ya da çok fazla bilgi gerektirecek bir durum değildir. Hesabınızı güvenli hale getirmeye bir telefondan ziyade bilgisayar ile başlayabilirsiniz. Sürekli hesabınızı güvenli tutuyor olsanız bile ara sıra Facebook Ayarlar sayfasını ziyaret etmelisiniz. Yeni ayarlar eklenmiş ve eskileri taşınmış olabilir. Peki, güvenli bir Facebook hesabı için alınması gereken güvenlik önlemi adımları nelerdir?

1. Güçlü Parola ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanın!

Güvenli bir hesap için yapmanız gereken ilk şey; güçlü bir parola oluşturmaktır. Parolanız ne kadar güçlü olursa, hesabınız da o kadar güvende olur. Güvenli bir parola için, büyük ve küçük harf kullanmalı, özel karakter ve birbirini tekrar etmeyen sayılar kullanmalı, 8 haneden fazla hane içermelidir. Ayrıca bir şifreye güvenli diyebilmemiz için o şifrenin güncel olması gerekir. Dolayısı ile aynı banka şifreleriniz gibi en az 3 ayda bir değiştirilmeli ve adınızı, doğum tarihinizi içermemelidir.

Yeni, güçlü ve güncel şifrenizi oluşturduktan sonra iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktif edin. Bu sayede, şifrenizi girdikten sonra hem oluşturduğunuz güçlü şifrenizi ardından da size gönderilen ve rastgele sayılardan oluşan bir kodu girerek hesabınıza erişeceksiniz. Böylece Facebook hesabınızın ele geçirilmesi daha da zorlaşacaktır.

2. Gizlilik Ayarlarınızı Gözden Geçirin!

Facebook hesabınız için güvenlik önlemi olarak yapabileceğiniz en önemli adımlardan biri de hesabınızın gizliliğidir. Gizlilik ayarlarını kullanarak, hesabınızın varsayılan ayarlarını değiştirebilir, kimlerin size arkadaşlık isteği gönderebileceğini, kimlerin sizi arama ekranlarında görebileceğini belirleyebilirsiniz.

3. Geçmiş Gönderilerinizin Görünürlüğünü Sınırlayın!

Sosyal medyayı kullanım şeklimiz yıllar içerisinde bir hayli değişti. Bu değişim bize eski gönderilerimiz ile şu anki paylaşımlarımız arasındaki farka bakarak gün yüzüne çıkıyor. Geçmişte paylaştıklarınızı silmek istemiyor ve aynı zamanda herkes tarafından görülmesini istemiyorsanız, sınırlayın!

Gizlilik bölümüne gidin ve paylaştığınız gönderilerdeki hedef kitleyi sınırlandırın. Bu sayede eskilerden kalma anılarınızı, fotoğraflarınızı görebilecek bir kitle yaratabilir, herkes tarafından görünebilmesinin önüne geçebilirsiniz.

4. Hesabınıza Erişim Sağlayan Cihazları Denetleyin!

Yıllar içinde hepimiz Facebook hesaplarımıza tabletten, bilgisayardan, telefonumuzdan ve hatta akıllı televizyonlardan giriş yaptık. Bazen bu girişlerin sonrasında hesabınızdan tam olarak çıkış yapmamış olabilirsiniz. Hesabınıza erişim sağlayan birkaç cihaz olabilir.

Güvenlik ve Oturum Açma sayfasının oturum açtığınız cihazlar bölümünde bu cihazların tamamının bir listesini görüntüleyin. Muhtemelen daha önce giriş yaptığınız cihazlarınız olacaktır. Güvenliğinden endişe ettiğiniz bilgisayarınız, eski telefonunuz var ise o cihazlarda oturumunuzu sonlandırın. Böylece Facebook hesabınızın hangi cihazlarda aktif ya da kapalı olduğu tamamen sizin kontrolünüzde olacak ve hesabınız kötü amaçlı casus yazılımlara karşı bir kez daha korunmuş olacaktır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Facebook’daki güvenlik durumları ne olacak?” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook’un Sizi İzlemesini Nasıl Durdurabilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın
“Gizli Kalmış ve Az Bilinen 6 Facebook Özelliği!” okumak için buraya tıklayın.
“Facebook’un Az Bilinen 7 İlginç Özelliği!” okumak için buraya tıklayın.
“Kilitlenen Facebook Hesabını Açmak için 4 İpucu!” okumak için buraya tıklayın.

“Facebook Hesabınız İçin Alınacak 4 Güvenlik Önlemi” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı