Çocuk Modu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çocuklar git gide teknoloji ile daha ilgili hale geliyor. Hal böyle olunca da telefon kullanma yaşı da oldukça düştü. Ebeveynlerin, çocukların erişebildiği uygulamaları ve özellikleri denetim altında tutmak istemesi kaçınılmaz oluyor diyebiliriz. Mobil cihazlarda bulunan çocuk modu özelliği ile bu pek mümkün oluyor. Peki, İphone veya İpad’de çocuk modu nedir ve nasıl kullanılır?

Çocuk Modu Nedir?

Çocuk modu; ebeveynlerin çocukların erişebildiği uygulama ve özellikleri kendi kontrolleri dahilinde sınırlandırmasına deniliyor.

Çocukların mobil cihazlarda kaliteli vakit geçirmesi, uygunsuz içeriklerle karşılaşmaması için bu sınırlandırma işlemi oldukça önemli bir hal almakta. Denetim altında tutmak için Iphone veya Ipad cihazlarda Rehberli Erişim özelliği de mevcut.

Çocuk Modu Nasıl Kullanılır?

Iphone ya da Ipad cihazlarda ebeveynlerin çocuk modunu aktif hale getirebilmeleri için “Çocuk Modu”nu etkinleştirmeleri gerekmektedir.

Rehberli Erişim özelliği ile çocukların mobil cihazlar ile olan iletişimini kontrol edebiliyorlar. iPhone veya iPad cihazlarda çocuk modunu aktif hale getirmek için yapmanız gerekenler aşağıda yer almakta.

– Telefonunuzdan Ayarlar bölümüne giriş yapın.
– Genel bölümündeki “Erişilebilirlik“ sekmesine tıklayın.
– Ekranı aşağı kaydırıp “Öğrenme” sekmesine tıklayın.
– “Rehberli Erişim” seçeneğini seçin.
– Böylelikle Genel Erişim seçeneğini aktif duruma getirirsiniz. Daha sonra Touch ID ya da Face ID’nizi kullanarak kilidi açın. Hemen, oluşturduğunuz şifreyi Rehberli Erişimi açma ve kapama işlemlerini yapmak için kullanacağınızı belirtin.
– Daha sonra, 3 defa art arda yanda bulunan tuşlardan birine tıklayın.
– Karşınıza “Rehberli Erişim” ayarları çıkacaktır. Buradan çocuğunuzun erişebileceği uygulamaları ayarlayabilirsiniz. Bunu yanı sıra telefonun dokunmatik ekranını veya tuşlarını da devre dışı bırakmanız mümkün. Rehberli Erişim ayarlarından, çocuğunuzun telefonu kullanacağı süre aralığını da belirleyebiliyorsunuz. Rehberli Erişim ayarlarını yaptıktan sonra “Başlat” seçeneğine basmanız yeterli olacaktır.
– Rehberli Erişimi Siri aracılığı ile de açabiliyorsunuz. Bunun için Siri’yi aktif hale getirip sesli komut özelliğini kullanmak yeterli olacaktır.

iPhone veya iPad’de dilediğiniz zaman Rehberli Erişim modunu etkin hale getirebileceğiniz gibi kapatmak da mümkün. iPhone veya iPad’de çocuk modunu devre dışı bırakmak için yapmanız gerekenlerse ise şöyle;

– Üç defa “Ana ekran düğmesine ya da yanda bulunan düğmelerden birisine” tıklamalısınız.
– Rehberli Erişimi aktif hale getirirken girdiğiniz şifreyi, Rehberli Erişimi kapatmak için de girmeniz gerekiyor. Face ID ya da Touch ID’yi kullanarak şifrenizi girdiyseniz kimliğinizi onaylatıp ekranın sol üst köşesinde yer alan “Sonlandır“ sekmesine tıklamalısınız. Böylece, Rehberli Erişim devre dışı olacaktır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Ebeveynler için Güvenli İnternet Kullanma Rehberi!” okumak için buraya tıklayın
“Ebeveynlerin Youtube’da Bilmesi Gereken 6 Şey” okumak için buraya tıklayın.
“YouTube Ebeveyn Kontrolü Ayarlama” okumak için buraya tıklayın.

“Çocuk Modu Nedir? Nasıl Kullanılır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Doğan

Fatma Nur Doğan

Merhaba, ben Fatma Nur. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Yeni yolculuklara adım atmayı ve sürekli yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. İçimizdeki ışığın yansımasını başkalarında gördükçe mutlu oluyorum. Hayal kurarak yaşamayı ve keşfetmeyi seviyorum. Hayallerle dolu yolculuğumda benimle beraber yeni ufuklara açılmak ve yenilikleri takip etmek isterseniz Moblobi.com da takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı