Ebeveynlerin Youtube’da Bilmesi Gereken 6 Şey

Ebeveynlerin, çocuklarını olumsuz içeriklere karşı koruyabilecekleri birçok yöntem var. Bu yöntemlerden birkaçını sıralayalım.

Youtube, dünyanın her köşesinden insanın video çekip paylaşabileceği bir platform. Video paylaşım devi olan Youtube’da yüz binlerce video içerik yer alıyor. Bu devasa video kazanının içindeki her şeyden haberdar olmak ve denetleyebilmek imkansız. Ancak ebeveynlerin, çocuklarını olumsuz içeriklere karşı koruyabilecekleri birçok yöntem var. İşte ebeveynlerin Youtube’da bilmesi gereken 6 şey.

1. Öncelikle Çocukta Bilinç Oluşturun.

İnternet ortamın ve çocuğunuzu tamamen denetleme olanağınız yok. Ancak çocuğunuza vereceğiniz eğitimle, bilinç kazandırabilir ve kendi davranışlarının sorumluluğunu almasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde adından çokça söz ettiren “güvenli internet kullanımı” dersleri bu problemlerden kurtulmanızı sağlayacak ve çocuğunuz hakkındaki endişelerinizi azaltacaktır.

2. Youtube Kısıtlı Modu Etkinleştirin!

Uygunsuz ve rahatsız edici içeriklerden kurtulma için oluşturulan kısıtlı mod, çocukları daha güvende tutuyor. Bu mod etkinleştirildiğinde uygunsuz bulunan içerikler algoritma tarafından bulunur ve engellenir. Yüzde yüz işe yaradığı söylenemez ama büyük oranda iş görüyor.

3. Youtube Kids

Youtube 13 yaş ve üzeri bireyler için oluşturulmuş bir platform ancak daha küçük bireyler için hizmet veren Youtube Kids hizmeti de var. Ebeveyn kontrolünde, sadece çocuklara özgü içeriklere sahip ve güvenli.

4. Çocuklarınızla Zaman Geçirin ve Bilgi Edinin!

Bir dedektif gibi çocuğunuzun internet ortamındaki hareketlerini takip etmektense öncelikle onunla zaman geçirin. Çocuğunuz bilgisayar başındayken ne izlediğini sorup, kanalların içerikleri hakkında bilgi vermesini isteyebilirsiniz.

5. Önerilen Videolar ve Engellemeler

Youtube önerilen videolar kısmı daha önceden izlenen videolar baz alınarak, onlara benzer içerik ve kanalların önerildiği kısımdır. Bu videolara göz atıp uygun bulunmayanların sağ alt kısmındaki 3 noktaya dokunup kanalı bir daha görmemek için  “bu kanalı önerme”  sadece videoyu görmemek içim “ İlgilenmiyorum” seçeneğine tıklayın.

6. Google Güvenli Aramayı Etkinleştirme

Pornografik ve şiddet içerikli videoların engellenerek, aramaların filtrelenmesine yardımcı olan bu hizmet hem çocuklar hem de ebeveynler için kullanılabilmektedir. Bu modun etkinleştirilmesiyle web sitesi, resim ve videolar ilgili içeriklerine göre filtrelenir.

Z kuşağının içine doğduğu teknoloji çağına, ebeveynlerin ayak uydurması bazen zor olabiliyor. Ancak çocuklarımız için alacağımız birkaç basit önlemle, girebilecekleri zararlı ortamlardan koruyabiliriz.

Yukarıda ebeveynlerin Youtube’da bilmesi gereken 6 şey ne olabilir sizlerle paylaştık.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!

  • Çocuğunuzu Sanal Dünyada İzlemenizi Sağlayan 5 Ebeveyn Kontrol Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın.
  • Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandıran Mobil Uygulama!” okumak için buraya tıklayın.
  • Dijital Oyunlar Çocukların Ruh Dünyasını Bozuyor Mu?” okumak için buraya tıklayın.
  • Çocuklara Kodlama Öğreten 5 Mobil Uygulama!” okumak için buraya tıklayın.

Aşağıdaki sosyal medya butonları ile bu yazıyı paylaşabilirsiniz.

Etiketler
Seda Keskin

Seda Keskin

Dünyayı her saniye değiştiren teknolojiyi takip etmek dahi artık çok güç. Dünyanın bu hızlı değişimini takip etmeyi seviyorum. Yazarak, çizerek, okuyarak, izleyerek bunu gerçekleştirmeye çalışıyorum. Dijital dünyada kendimi geliştirmeye her zaman açığım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı