Netflix Hakkında Bilinmeyen 12 Gerçek!

Günümüzün en popüler dizi ve film izleme platformu Netflix hakkında daha önce duymadığınız ilginç bilgiler, haberimizde...

Son yıllarda sinema sektörüne damga vuran ve dünyanın en büyük yayın hizmetlerinden biri olan Netflix, 190’dan fazla ülkede hizmet veriyor. 193 milyon kullanıcıya sahip Netflix, 2020’nin ilk çeyreğinde kullanıcı sayısına 16 milyon hesap daha ekledi. Netflix uygulama ve masaüstü cihazlar üzerinden, birden fazla kullanıcı tarafından kullanılabiliyor. Günümüzün en popüler platformlarından olan Netflix hakkında bilinmeyen 12 ilginç gerçek, haberimizde…

Netflix hakkındaki 12 gerçek:

Netflix kullanmak için birçok yöntem mevcut. Örneğin kullandığınız cihazın uygulama mağazası üzerinden Netflix uygulama indirme işlemi yapılabiliyor. Eğer yükleme esnasında sorun yaşıyorsanız bunun birkaç sebebi olabilir. “Netflix Uygulamasında Sorun Yaşayanlar için 3 İpucu! yazımızı inceleyerek çözebilirsiniz.

Netflix’e uygulama üzerinden erişebileceğiniz gibi doğrudan internet tarayıcısı ile de giriş yapabilirsiniz. Android, Apple ve Windows üzerinden uygulamaya erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Netflix uygulaması akıllı televizyonlarda, oyun konsollarında, blu-ray oynatıcılarında, alıcı kutularında ve medya oynatıcılarında da kullanılabiliyor.

Herkesin bu kadar kolaylıkla erişip kullandığı Netflix birdenbire hayatımıza giriverdi. İşte size Netflix hakkında az bilinen 12 ilginç bilgi:

 1. Netflix 1997 senesinde kuruldu ve kurulduğu sene geçici bir süreliğine Kibble ismi kullanıldı.
 2. Hayatımıza birdenbire son yıllarda girdiğini düşündüğümüz Netflix aslında Google’dan bile yaşlı. 1998 kuruluş tarihli olan Google, Netflix’ten bir yaş küçük.
 3. Kuruluşundaki amaç DVD satışı ve kiralama hizmeti sunmak olan Netflix 1998 yılında web sitesini kullanıma sundu.
 4. Film kiralama sistemini 2007 yılında terk ederek çevrimiçi yayın özelliğini kullanıma soktu.
 5. Netflix elbette gelirinin bir kısmını da reklamdan sağlıyor. Ancak ilginç bir gerçek var ki: Ücretli üyelik ile kullanan Netflix kullanıcıları, yıllık ortalama 160 saat reklam izlemekten kurtuluyor.
 6. Netflix uygulaması 2016 yılında tüm dünyada kullanılabilir bir hizmet olarak sunuldu. Fakat sonrasında anlaşmazlık yaşadığı bazı ülkelerden geri çekilmek durumunda kaldı.
 7. Netflix, ilk Oscar ödülünü 2017 yılında En İyi Kısa Belgesel dalında Beyaz Kasklılar ile kazandı.
 8. Popüler platform internet tüketimini de önemli ölçüde etkiliyor. Yoğun kullanım zamanlarında, internet trafiğinin ortalama üçte birini oluşturuyor.
 9. Netflix’in hala bulunmadığı bazı ülkeler var. Örneğin Çin, Kuzey Kore, Suriye ve Kırım’da Netflix kullanılmıyor.
 10. 90’lı yılların sonunda kurulan Netflix’in ilk orjinal ilk içeriği ise 11 dakikalık test görüntüleriyle 2011 senesinde çekildi.
 11. İlginç bir bilgi de üyelik ücretleri ile ilgili… Aylık aboneliğin en ucuz olduğu ülke Türkiye, en pahalı olduğu ülkeler ise Kuzey Avrupa ülkeleridir.
 12. Netflix’in en pahalı dizisi olma ünvanını The Crown dizisi elinde bulunduruyor. Bir sezonun maliyeti ortalama 130 milyon dolar.

Büyük bir pazar  haline dönüşen bu çevrimiçi akış sitesi uzun bir süre daha piyasayı domine edecek gibi duruyor.

Peki siz Netflix kullanıyor musunuz? Popüler platform hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • IMDB Puanı En İyi 10 Netflix Dizisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Netflix Hesabınızı Nasıl Silebilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi 10 Film!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı