Yok Olma Sırası Sinemalarda Mı?

Televizyonlarımıza hatta cebimizdeki telefonlara taşınan filmler ve diziler, sinema sektörünün sonunu mu getiriyor? Haberimizde…

Teknoloji hayatımıza pek çok yenilik getirdiği önemli bir gerçek. Okulda, işte, evde kısaca insanın olduğu her yerde dijital ayak izimize rastlamamız mümkün. Dijital dünyanın sürekli bir gelişim ve değişimi içinde yaşantımız ve alışkanlıklarımız kendini yenilerken; gelen bu yeniliklerin yanı sıra eskiyenlerin de yok oluşuna şahit oluyoruz. Günümüzde bunlardan biri de sinema sektörü… Teknolojiyle birlikte yenilenen ekranlarımız sinemada vizyona girecek filmleri evlerimize getirince; sinema keyfi ve alışkanlığı da tarihin tozlu sayfalarında yerini almaya başladı. Televizyonlarımıza hatta cebimizdeki telefonlara taşınan filmler ve diziler, sinema sektörünün sonunu mu getiriyor? Haberimizde…

Sinema sektöründeki büyük düşüş nelere bağlanıyor?

Bildiğimiz anlamda sinemanın keşfi Fransa’da 1895’li yıllarda August ve Louis Lumiere kardeşler tarafından gerçekleşti. Günümüze doğru hızla büyüyerek yaklaşık 90 milyar dolarlık global bir gelire sahip oldu. Bu büyük büyümesindeki seyir son zamanlarda ciddi bir biçimde düşmeye başladı. Tüm dünyada hatta ülkemizde son yıllarda sinemaya giden kişi sayısının gözle görülür derecede azaldığı biliniyor. Örneğin 2019 yılının ilk yarısı 2018 yılına oranla yüzde 45 oranında azaldığı iddia ediliyor. Başka bir deyişle her iki kişiden biri sinema salonlarına gitmiyor.

Bu azalmaya neden olan pek çok faktör var. Ama bunların başında hepimizin tahmin ettiği gibi Netflix gibi dev şirketler geliyor. Film-dizi yapımcılığı ve dağıtım alanındaki başarısı ile bu Amerikan kökenli kuruluş, sinema sektörünün taşlarını oynattı desek abartmış olmayız. Ülkemizde Netfix’in yanı sıra Puhu TV. Blu TV gibi yayıncılar da var. 2019 yılındaki bu düşüşünün bir başka sebebi de, vizyona girecek filmlerin zamanında girmeyip rötar yapması. Bu durum da izleyiciyi yormuş, onu internetin kolay ulaşılabilir albenisine çekmiş oldu.

İnternet dizi ve film izleyicileri sürekli artıyor!

Her 4 kişiden 1’i internetten film izliyor. Sinema sektörünün yaşadığı bu kırılma 35.2’lik bir hasılat kaybına yol açarken; dijital dizi ve film yapımı yapan platformların kullanıcı sayıları ise sürekli artıyor.

Yapılan anketlerde kullanıcılara yeni vizyona giren bir filmi sinemada mı yoksa online platformlardan mı izlemeyi tercih edersiniz sorusuna verilen cevap ise umut veriyor. Çünkü izleyiciler her ne kadar dijitali sinemaya tercih etmiş olsalar da; aslında sinemaya karşı olan ilgilerini henüz kaybetmemişler görünüyor. Çünkü bu soruya yüzde 60 sinema, yüzde 40 oranında online platformlar yanıtını verdiler.

Ankete katılan izleyicilere son olarak dijital platformların günümüz sinema sektörünü bitirip bitiremeyeceği sorulduğunda ise aslında birçok kişi bu gerçeğin de farkında. Çünkü gelen yanıtlar yarı yarıya dijital dünyanın ileride sinema sektörünü bitirebileceğini öngörüyor.

Peki siz film izlemek için dijital platformları mı yoksa sinema salonlarını mı tercih ediyorsunuz? Sizce Netflix gibi platformlar sinema salonlarının sonunu getirebilir mi? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi 10 Film!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Matrix Filmi Gerçek Oluyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İzleyebileceğiniz 6 İnternet Dizisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı