Dijital Ayak İzinizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Yaptığınız tüm dijital hareketlerin bir yerlerde tutulduğu bu koskaca dijital ağda bıraktığınız dijital ayak izi nasıl kontrol edilir? İpuçları, haberimizde

Ayak izleri aslında bir iş yaptıktan sonraki geride bıraktığınız kanıtlardır. Dijital ayak izi de geçmişinizi, aramalarınızı, indirmelerinizi ve daha birçok şeyi gösteriyor. Peki bu verilerle dolu ağda dijital ayak izinizi nasıl kontrol edebilirsiniz? İpuçları,haberimizde…

Dijital ayak izinizi kontrol etmenin yolları:

Gün içerisinde yaptığınız tüm dijital hareketleri bir düşünün. Yaptığınız yorumlar, paylaşımlarınız, izlediğiniz videolar, girdiğiniz sayfalar. Alışveriş sitelerindeki aramalarınız, siparişleriniz, merak ettiğiniz bilgiler ve daha fazlası. Aslında her bir adımınız sizler hakkında ne kadar çok fikir veriyor değil mi? Dijital ayak izi nedir diye merak edenler için hemen söyleyelim: İşte tüm bu yaptıklarınız sizin dijital ajak izinizi oluşturuyor. İnsanların akıllarında sizler hakkında binlerce düşünceler oluşturacak bu hareketlerinizi düzenli olarak taramanız gerekiyor.

İnsanlar bir işe başvurduğunuzda bile önce sosyal medya hesaplarınıza göz atıyor, izliyor, inceliyor ve araştırıyor. Geride bıraktığımız her şey bizi temsil etmekle birlikte peşimizde bıraktıklarımız da bizimle özdeşleşiyor. Bu yüzden dijital ortamda önem arz edecek şu 4 adıma mutlaka göz atmalısınız:

1- Dikkat

Siz geçmişinizi ne kadar temizleseniz de yaptığınız paylaşımları, gönderileri bir başkası kopyalayabilir, ekran görüntüsü alabilir ve bunun önüne geçmenizde ne yazık ki imkansız bir durum olabilir. Bunun için yapılması gereken ise; paylaşımlarınızı dikkatle yapmanız ve arkanızda sizi tehlikeye atacak herhangi bir gönderi bulundurmamanız olacaktır.

2- Farkındalık

Kontrol dijital dünyada ne yazık ki her zaman sizin elinizde olamayabiliyor. Buna müsaade vermemek için haklarınızın farkında olmanız şart. Uzun uzun kabul metinlerini, sözleşmeleri hemen kabul ediyorum butonuna tıklamaktan ziyade bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

3- Gizlilik

Aktif olarak paylaşımda bulunduğunuz hesaplarınızı herkese açık kullanmamanızda fayda var. Hesaplarınızı gizleyin veya paylaşımlarınızdaki gizlilikleri kısıtlayın. Bu size ulaşmanın yoluna bir tık daha kapatacaktır.

4- Unutulan Hesaplar

Daha evvel kullandığınız fakat şifresini unuttuğunuz ya da başka sebeplerle kullanmayı bıraktığınız hesaplarınızı mutlaka kapatmalısınız. Sizin bile erişim sağlayamadığınız bu hesaplar sizler hakkında çok fazla bilgi verebilir.

Rutin olarak dijital geçmişinizi taramanız ve temizlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde dijital ayak izinizi bir nebze de olsa kontrol altına almış olacaksınız.

Peki siz düzenli olarak geçmiş verilerinizi tarıyor veya düzenliyor musunuz? Dijital ayak izinizi kontrol altına almak için neler yapıyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Dijital İkiz Projesi Hakkında Bilinmeyenler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Black Mirror Bandersnatch Filmindeki Gizli Sırlar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Dijital Benliğiniz Siz Öldükten Sonra Nasıl Yaşayabilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Dijital ayak izi kişisel veri güvenliğini ciddi şekilde ihlal eden bir konu bunu gündeme getirdiğimiz için teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı