Dijital İkiz Projesi Hakkında Bilinmeyenler!

Dijital ikiz projesi nedir? Dijtal ikiz nasıl oluşturuluyor? Gerçek amacı ve sağlayacağı fayda ne? İlginç detaylar, haberimizde...

Günümüzün en büyük teknolojilerinden biri olarak adlandırılan dijital ikiz projesi birçok yeniliğe kapı açıyor. 2002 yılında gündeme gelen dijital ikiz teknolojisi, günümüzde parlak dönemini yaşamaya başladı. Peki dijital ikiz projesi nedir? Gerçek amacı ve faydaları neler? Dijtal ikiz nasıl oluşturuluyor? İlginç detaylar, haberimizde…

Dijital ikiz projesi nedir?

Dijital ikizler projesi fiziksel olarak var olan bir nesnenin, sistemin veya sürecin dijital temsili ve güçlü bir simülasyonu. Bu proje ile bir nesnenin sistemin veya sürecin dijital ikizi üretilirken; o nesneyi değiştirmemek esas alınıyor. Dijital ikizler sanal prototip ve dijital varlık yöntemi gibi isimlerle de adlandırılıyor.

Dijital ikiz projesinin amacı nedir?

Sanalda fiziksel dünyaları eşleştiren bu proje verilerin analizine, sorunların daha oluşmadan giderilmesine, arıza süreçlerinin kısalmasına, yeni fırsatlar geliştirilmesine ve hatta simülasyon yöntemi ile geleceği şekillendirmeyi amaç ediniyor. Bu proje sayesinde uçak motorları, trenler, türbinler ve gemiler gibi karmaşık öğelerin dijital ikizleri üretilerek test edilebiliyor.

Dijital ikiz nasıl oluşuyor?

Dijital ikiz sisteminin çalışması yani bir dijital ikizin oluşturulması elbette bir akışa dayanıyor. Bu adımları size aktaralım:

  • İlk olarak gerçek zamanlı bir araştırma, çalışma durumu ve konum hakkında bilgi edinmek için dijital ikizi çıkarılacak olan nesneye sensörler entegre ediliyor.
  • Sensörlerin topladığı tüm bileşenler bulut tabanlı bir sisteme yükleniyor.
  • Gelen birleşenler iş ve bağlamsal verilere göre analiz ediliyor.
  • Bu analiz sonucunda toplanan veriler ise dijital ikizi oluşturuyor.

Dijital ikizler teknolojisini ilk bulan kim?

Birçok kaynak 1960’lı yıllardan NASA‘nın bu teknolojiyi kullandığını kanıtlıyor. Ancak bu tekniği “temel eşleştirme” ismi ile kullanıyordu.

Dijital ikizler terimi ilk olarak 2016 yılında Gartner tarafından “2017’nin en iyi 10 stratejik teknoloji eğilimleri”nden biri olarak kullanılmış. Sonrasında ise bu terim büyük bir ün ve yükseliş kazanmış.

Dijital ikizler projesi neden önemli?

Bu teknoloji ile birçok yenilikçi teknolojiye yeni kapılar açılacak. Önümüzdeki yıllar içerisinde dijital ikizler ile üretilen milyarlarca şey hayatımızda olacak.

Dijital ikiz teknolojisi ile birçok şeyi en az masrafla test edebilir ve kullanabilir duruma geleceğiz. Bu sayede markalar test aşamalarında yatırdıkları bütçeyi Ar-ge bütçesini aktararak daha fazla araştırma ve geliştirme yapabilecek duruma gelecekler. Bu teknoloji sayesinde markalar müşteri isteklerine daha çok kulak verecek ve müşteri memnuniyetini artırabilecekler.

Peki siz dijital ikiziniz olsun ister miydiniz? Sizce bu projenin olumlu veya olumsuz yönleri neler olabilir? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Evde 3D Hologram Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Şehirlerde Neler Olacak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Stephen Hawking’in İlginç Hayatı ve Kehanetleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı