Yapay Zeka İçerisinde Kaça Ayrılır?

Yapay zeka, gelişen teknoloji ile hayatımıza girmeye başladı. Birçok noktada bizimle birlikte olan yapay zeka içerisinde kaça ayrılmakta?

Bir insanın beyninde milyarlarca nöron bulunmaktadır. Peki, ya bu yapı bir bilgisayarda olsaydı? İnsan beyninin yapısını günümüzde bile çözmek oldukça zor olduğu için elbette bu durum mümkün görünmüyor. Yine de geliştirilen teknolojiler ile insan beynine en yakın işlem yapan yapay zekalar geliştiriliyor. Bununla birlikte hayatımıza her gün yeni terimler girmekte.

Yapay Zeka Nedir?

Bu teknoloji; insan gibi düşünmeye programlanmış doğal olmayan bir kabiliyet mekanizmasıdır. Bununla birlikte insanların hayatını kolaylaştırması planlanan birçok işlem için geliştirildiler.

Bu yazılım bazı robotlara uygulanarak insan davranışlarına en benzeyen şekli geliştirilmeye devam etmekte.

Yapay Zeka İçerisinde Kaça Ayrılır?

Yapay zeka kendi içerisinde dar, genel ve süper zeka olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

1. Dar Yapay Zeka

Bu tür için en basit yapay zeka türü diyebiliriz. İnternet işlemleri gibi daha basit ve tek oluşumlar için kullanılmaktadır.

Örneğin; internetten yapacağınız bir şey için aslında bu yapay zeka türü ile karşılaşıyoruz ya da çeviri yapmak için Google sorduğunuz her soruda yardımınıza dar yapay zeka yetişmekte. Gün içerisinde danıştığımız Siri, Google Asistan da dar yapay zeka türüne giriyor.

Bu yapay zeka türünün kendini geliştiremediğini de belirtelim. Bunun için çalışılmış ve geliştirilmiş birçok bilgiye ihtiyaç vardır.

2. Genel Yapay Zeka

Sebep sonuç ilişkisi kurabilen bu yapay zeka türünün insana daha yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Mantık yürütmesi sebebi ile iki ya da daha fazla konu arasında veri alışverişi yapabiliyor. Yine de hala insan gibi düşünebilen bir yapay zeka bulunmamaktadır. Bunun için birçok geliştirmeye ihtiyaç var. Bir bilgisayar, bir insan gibi var olmayan bir şeyi üretemez. Fakat yol gösterici olabilir.

3. Süper Yapay Zeka

Süper yapay zeka, insan zekasına şüphesiz en yakın olabilecek türdür.

Yüzde yüze yakın bir dereceye gelinir mi şu an bilinmez ama bir süre daha zaman alacağı kesin. Bu belki de insanlığın sonunu getirebilecek bir durum. Belki de hayatımızı son derece kolay bir gelecek beklemekte.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yapay Zeka Geleceği Hakkında Öngörüler” okumak için buraya tıklayın.
“Her Şeyi Bilen Kişisel Yapay Zeka” okumak için buraya tıklayın
“Yapay Zeka Hakkında İlginç Bilgiler” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka Yaratıcılık Konusunda İlham Oluyor!” okumak için buraya tıklayın.

“Yapay Zeka İçerisinde Kaça Ayrılır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı