Yapay Zeka Yaratıcılık Konusunda İlham Oluyor!

Yapay zeka insanlara yaratıcı olmanın yollarını öğretmeye başladı. Yapay zeka insanlara yaratıcılık konusunda neler öğretebilir? Haberimizde...

Yapay zeka teknolojisi inanılmaz bir boyuta ulaştı. Bir zamanlar filmlere konu olan ve bir hayal olarak görünen yapay zeka, şimdilerde dönüştüğü gerçek ile insanların yapabildiği pek çok şeyi yapabiliyor. Hatta öyle ki  insanoğluna yaratıcılık konusunda ilham oluyor. Peki yapay zeka yaratıcılık konusunda insanlara nasıl yardımcı oluyor? İlginç detaylar, haberimizde…

Yapay zeka insanların yaratıcılık potansiyelini ortaya çıkardı

Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz makine öğrenimi günümüzde hız kesmeden ilerliyor. Yapay zeka kısa zamanda çok önemli işlere imza atıyor. Bazen günlük yaşamımızda bizlere yardımcı oluyorken; bazen de ilerleyişi felaket senaryolarına kapı aralayabiliyor. Tüm bu soru işaretlerine rağmen geçtiğimiz yıl düzenlenen TNW Amsterdam Konferansı‘na katılan düşünce liderleri, sanatçılar ve girişimciler yapay zekanın bizleri yaratıcı kılacağını düşünüyor.

Konferansta yapay zeka ve makine öğrenimi konferansta en çok konuşulan konu oldu. Biraraya gelen yaratıcılar, girişimciler, sanatçılar ve düşünce liderleri yapay zekayı iyimser bir mercekle eşit şekilde tartıştı. Çıkan sonuca göre ise yapay zekanın insanlığın yaratıcılık alanındaki potansiyelini en üst düzeye çıkardığı belirtildi. Ayrıca bu teknolojinin yaratıcı süreçlerimizi güçlendirdiği yakın bir geleceğin de resmi çizildi.

Bundan seneler öncesine gitmemize gerek yok. Birkaç yıl öncesini hatırlamamız yeterli. O zamanlar insanlar yapay zekanın bu boyuta gelebileceğine imkan vermiyorlardı. Bu konuda büyük bir önyargı vardı. Günümüze baktığımızda artık insanlar yapay zekanın gelecek adına iyi işlere imza atacağının farkına vardı. Sadece bedensel işlerde değil duygu ve zeka gerektiren işlerde de yer alabildiğini fark etti.

Yapay zeka sanattan kıyafet tasarımına kadar çeşitli yaratıcılık gerektiren alanlara girdi. Hatta şarkı yazıp, harika ressamların stillerini taklit etti. Bununla da kalmadı film yapımlarında yaratıcı fikirler sundu. Kısacası insan yaratıcılığı gerektiren işlere de girmiş oldu. Hatta yaptığı birçok şey ile insan yaratıcılığına da ilham oldu.

Yapay zeka müzisyen olup ilk konserini de verdi; Sherlock Holmes olup cinayetleri çözümledi. Yapay zeka ilk konserini verdi ve Yapay zeka bir cinayeti çözdü haberlerimizden dilerseniz daha detaylı da inceleyebilirsiniz.

Peki siz yapay zekanın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapay zeka insanlara başka neler öğretebilir? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Yapay Zeka Gerçekte Olmayan İnsanlar Yarattı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka İyilik Öğrenmeye Başladı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı