Yapay Zeka Bir Cinayeti Çözdü!

Yapay Zeka teknolojisi günümüzün trend teknolojilerinden biri ve önümüzdeki yıllarda da çok daha işlevsel hale geleceği düşünülüyor. Eğitimden sağlığa, hatta sağlıktan gıda sektörüne kadar pek çok alanda kullanılmaya başlandı. Yaşanan son gelişmede ise yapay zeka Çin’de bir katilin yakalanmasını sağladı. Nasıl mı? İşte detaylar…

Yapay zeka suçluların tespitinde nasıl kullanılıyor?

Farklı alanlarda kullanılmaya başlanan yapay zeka, artık suçluları yakalamak amacıyla da kullanılıyor olacak. Hatta Çin‘de cinayet zanlısı bir kişi Yapay Zeka teknolojisi kullanan bir yüz tanıma programı ile yakalandı. Bu da yapay zekanın suçluları yakalamak konusunda bizlere nasıl yardımcı olabileceği konusunda önemli bir adım oldu.

Filmlerde ve dizilerde Yapay Zeka gibi farklı teknolojiler kullanılarak suçlularla mücadele konusunu sıklıkla izliyoruz. Suçluları teknoloji yardımıyla buluyor olmak artık filmlerde kalmayacak. Çok yakında günlük hayatımızda da dahil oluyor olacak.

Yapay Zeka şu anda dünyada gerçekleşebilecek terör eylemlerini öngörmek ve de cinayetleri engellemek amacıyla kullanılıyor. Yüz tanıma ve yapay zeka teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ise pek çok alanda işleri kolaylaştırıyor. Hatta bundan sonraki dönemde polislerin de işini kolaylaştırmaya başlıyor olacak.

Çin‘de yapay zeka ve yüz tanıma teknolojilerinin kullanımı oldukça yaygınlaştı. Hatta polis memurları bir süredir yapay zekayı suçluların tespiti amacıyla önemli bir araç olarak kullanıyorlar.

Çin‘de polisler özellikle potansiyel suçlu olabilecek kişileri bulabilmek amacıyla yüz tanımlama özelliklerine sahip olan gelişmiş teknolojilerden ve yapay zekadan yararlanıyorlar. Bunun başarılı bir örneği yakın zamanda da yaşandı. ilginç olay şöyle gerçekleşti:

Bir katil kız arkadaşına öldürdükten sonra internetten öldürdüğü kız arkadaşının adına bir kredi başvurusu yapmaya ve ölen kız arkadaşı ile yüz tanıma sistemini geçmeye çalıştı. Peki bu aşamada yapay zeka cinayetin çözülmesini ve katilin yakalanmasını nasıl sağladı? Hangi ipuçlarını tespit edip, polis ile nasıl işbirliği yaptı? İlginç olay haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı