Yapay Zeka Geleceği Hakkında Öngörüler

Yapay zeka teknolojisi, zaman ilerledikçe gelişerek neredeyse hayatımızın her alanına etki ediyor. Peki, yapay zekanın geleceği önümüzdeki beş yıl içerisinde nasıl olacak?

Önümüzdeki 5 Yıl İçerisinde Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Bu teknoloji, kimine göre insanlar için son derece tehlikeli bir tehdit kimine göre ise insanlığın gelecekteki kurtarıcısı olarak görülmekte. Şimdi birlikte önümüzdeki 5 sene içerisinde hayatımıza ne gibi etkileri olabileceğine bir göz atalım.

Sağlık

Bu teknolojik zekanın geleceği parlak ve en çok etki edeceği alanlardan biri de sağlık gibi görünüyor. Örneğin; bir yapay zeka sistemi, hastaların verilerini tarayarak risk analizini gerçekleştiriyor ve elde edilen görüntüler doğrultusunda o kişide kanser hücresi bulunup bulunmadığını tespit edebiliyor. Üstelik doktorlar, bir kişinin kanser olup olmadığını anlayabilmek için sonuçtaki tek görüntüye bakarak 15-20 dakika harcarken bu teknoloji ile elde edilen görüntüden 30 saniyenin altında bir sürede kanser hücresini tespit edip bulgularını raporluyor.

Bunun yanı sıra ilerleyen zamanlarda, robotik cerrahi ve yapay sinir ağları gibi birçok soruna çözüm olabilecek teknolojiler daha da gelişim gösterecek.

Ulaşım

Her yıl trafik kazaları sebebi ile yüzbinlerce insan hayatını kaybetmekte. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu teknoloji, yaşanan kazaların önüne geçebilecek hale gelecek.

Şimdilerde ise şirketler, kendi kendini sürebilen araba çalışmaları ile birbirlerinin önüne geçebilmek için kıyasıya bir rekabet içindeler.

Pazarlama

Bugünlerde yapay zeka aracılığı ile şirketler rakiplerine karşı fark yaratıyor. Örneğin; YouTube izleyiciler için iki aşamalı bir öneri sistemi kullanıyor. Birinci aşamada kullanıcının geçmişte izlediği videolara göre izlenecek yeni videolar öneriliyor. İkinci aşamada ise her videoya bir skor vererek onları sıralıyor.

YouTube gibi milyonlarca insan tarafından kullanılan ve video eklenilen bir platformda öneriler sisteminin işlemesi için ciddi bir AI mühendisliği gerekiyor. Önümüzdeki beş yıl içerisinde de şirketler içerik yazımında ve tüketici davranışlarını öngörmede yapay teknolojileri daha çok kullanacak.

Uber’ın şu an yaptığı gibi günün belli saatlerinde ve/veya kullanıcının web sitedeki davranışlarına göre yapay teknoloji, fiyatları/ücretleri kullanıcıya göre belirleyecek ve sanal asistanlarla daha çok karşılaşıyor olacağız.

Güvenlik

Siber saldırılar günümüzde devletler ve şirketler için büyük bir tehdit oluşturuyor. İlerleyen 5 yıl içerisinde AI sayesinde potansiyel tehdit soruşturmaları ve siber saldırılar ile daha iyi başa çıkar hale geleceğiz.

HSBC, kara para aklamayı engellemek için yapay teknolojiden yardım alıyor. Kara para aklama soruşturmalarında yüzde 20 düşüş olduğunu açıklayan HSBC COO’su, daha az maliyetle riski azalttıklarını belirtiyor.

Peki, sizce bu teknolojinin geleceği önümüzdeki yıllarda nasıl olacak?

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yapay Zeka Yaşam Alanlarımızı Nasıl Değiştirecek?” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka Yaratıcılık Konusunda İlham Oluyor!” okumak için buraya tıklayın
“Yapay Zeka Firmaları Ne Üzerinde Çalışıyor?” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka Hakkında İlginç Bilgiler” okumak için buraya tıklayın.

“Yapay Zeka Geleceği Hakkında Öngörüler” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Beren Demirağ

Beren Demirağ

Merhaba, ismim Beren. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde okuyorum. Dijital pazarlama, gönüllülük yapmak ve renkli olan her şey beni heyecanlandırıyor. Ayrıca psikoloji, yabancı diziler ve görsel sanatlara büyük bir ilgim var. Okumaktan ve öğrendiklerimi meraklısına anlatmaktan zevk aldığım için burada yazıyorum. Sizi Moblobi'deki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı