Yapay Dil Sahte İçkiyi Ayırt Ediyor!

Yapay organlar sağlık teknolojileri konusundaki en önemli adımlardan biri. Böylece insanların kaybettikleri uzuvlarının yerini doldurmayı ve hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri hedefleniyor. Ancak geliştirilen yapay dil için kullanım alanı bundan biraz daha farklı olacak. Yapay dil nedir, ne işe yarayacak? Haberimizde….

Yapay dil nedir, nasıl üretildi?

Yapay organların hayatımızdaki yeri büyümeye ve bu teknolojilerin dahil oldukları sektörler artmaya devam ediyor. Trend ve hızla gelişmeye devam eden teknolojilerden biri olan yapay organlar için artık tek kullanım alanı sağlık sektörü değil. Glasgow Üniversitesi bünyesindeki araştırmacı ve bilim adamlarının üzerinde çalıştığı Yapay Dil projesi, sahte alkol ticaretini engellemek fikriyle yola çıktı. Geçtiğimiz aylarda Üniversite tarafından kamuoyuna sunulan yapay dil, viskilerin tatlarını ve kalitesini birbirlerinden ayırt edebiliyor.

Sahte alkol ticaretini ve getirdiği sağlık sorunlarını önlemek amacıyla yola çıkılan projenin prototipi, geçtiğimiz günlerde dünyaya sunuldu. Her türlü viskiyi çok ufak farklara kadar birbirinden ayırabilen yapay dilin tasarımı, alüminyum ve altından yararlanıyor. Bu maddelerin optik özellikleri sayesinde yapay dilin tadım yapabilmesi sağlanıyor.

Yapay dil ile yapılan testlerden hangi ilginç sonuç çıktı?

Mikroskopla dahi görülemeyecek küçüklükte olan altın ve alüminyum parçaları, yapay dil için birer tat alıcı görevi görüyor. Deneylerini çeşitli görsellerle de destekleyen Glasgow Üniversitesi araştırma ekibi, nano mikroskobik tat alıcıların üzerine viski örneklerini döküyor ve ardından bu tat alıcıların viski üzerlerindeyken nasıl ışık emdiklerini gözlemliyorlar.

Viski türlerine göre değişiklik gösteren bu ışık emilimlerinin arasındaki farklılıkların analizi sonucunda viski türleri birbirlerinden ayırt edilebiliyor. Deneyler sırasında üç farklı türden viskiyle testleri gerçekleştiren ekip, yapay dilin yüzde 99’luk bir doğruluk oranına sahip olduğunu belirtiyor.

Hangi alanlarda kullanılacak?

Sadece birbirinden farklı viski türleri arasındaki ayrımı algılamakla kalmayan yapay dil, farklı koşullarda olgunlaşan aynı alkol türlerinin birbirleriyle olan ufak farklılıklarını da ayırt edebiliyor. Farklı varillerde ve sırasıyla 12, 15 ve 18 yıl bekletilmiş aynı türden viskiyi ayırt etmeyi başaran yapay dilin kullanım alanının ilerleyen aşamalarda alkol ve viskiyi ayırt etmekten daha geniş çaplara ulaşacağına inanılıyor. Ayrıca, yapay dilin sahte alkolü teşhis edebilmesi için yapılan çalışmalar da devam ediyor.

Gıda güvenliği testlerinin birçoğunda ve kalite kontrol sistemlerinde yakın zamanda ve kolaylıkla kullanılabileceği belirtilen yapay dilin özellikle gıda alanında getireceği yenilikler şimdiden dikkat çekici ve umut vaat ediyor. Şuan için sadece bir prototipi bulunan yapay dillerin geliştirilme sürecinin ne zaman son bulacağı ve seri üretime geçilip geçilmeyeceği ise bilinmiyor.

Yapay dilin gıda sektörüne nasıl katkı sağlayacağını düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Çok Güçlü Yapay Kaslar Geliyor!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Güneşten Daha Sıcak Olan Yapay Güneş Yapıldı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Robotların Hissetmesini Sağlayan Yapay Cilt Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı