Adım Attıkça Enerji Kaybını Engelleyen Ayakkabı! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Adım Attıkça Enerji Kaybını Engelleyen Ayakkabı!

Nike’ın ayakkabılarında yer alan özel teknoloji doping mi yapıyor?


Geoffrey Kamworor 2019 New York maratonunun galibi. Eliud Kipchoge ise dünya maratonu rekorunun sahibi. İkisinin ortak özelliği ise maratonda Nike Vaporflyayakkabı giyiyor olmaları. Ancak son dönemde atılan iddialar kafaları karıştırdı. Nike ’ın ayakkabılarında kullandığı bir teknolojinin doping olduğu ve kullananlara haksız bir avantaj yarattığı söyleniyor. İşte detaylar…

Nike’ın ayakkabılarındaki teknoloji doping mi yapıyor?

Dünya’nın en hızlı maratoncusu ve 2019 New York maratonunun kazanının ortak birkaç noktası var. Mesela ikisi de Kenya’dan, antrenmanlarını birlikte yapıyorlar. En önemlisi ise ikisi de Nike Vaporflyayakkabı giyiyorlar. Geoffrey Kamworor, 3 Kasım’da gerçekleşen New York maratonunu 2 saat, 8 dakika ve 13 saniyede bitirdi. Eliud Kipchoge ise Dünya maraton rekorunu elinde tutuyor. Ayrıca Eliud Kipchoge, Ekim ayında 2 saatin altındaki maratonu koşan kişi.

Bu ikilinin maratonlarında kullandığı Nike ayakkabılarda yer alan özel bir teknoloji doping sebebi oldu. Ayakkabılarda yer alan köpük ve karbon tabanlar adımlarda daha az enerji kaybetmeyi sağlıyorlar. Bu sayede de koşuculara daha fazla enerji verimliliği yaratıyor.

Koşuculardan bazıları ve araştırmacıların bir kısmı ayakkabının haksız avantaj sağladığını düşünüyorlar. Hem Nike destekli hem de bağımsız çalışmalar, sporcuların giydikleri ayakkabıların verimliliklerini yüzde 4 veya daha fazla attırdığını doğruladı. Bu araştırmalarda maraton mesafeleri için önemli bir veri olarak görülüyor. Zaten Nike Vaporflyayakkabıların karbon fiber ve köpük tabanı da, ayağın her bir noktasında daha az enerji kaybı sağlanması için tasarlanmış. Ayakkabı ve teknolojisinin incelenmesi için Dünya Atletizm çalışma grubu oluşturdu. Grubun kararı bekleniyor.

Peki bu ayakkabıda yer alan o ilginç teknoloji nasıl çalışıyor? Nasıl kullanan kişinin daha az enerji sarfetmesini sağlıyor? Maratonda bu ayakkabıyı kullananlar hangi tuhaf benzetmeyi yaptı? Peki şimdi ne olacak? Ayakkabılar yasaklandı mı? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı