Facebook Yapay Zeka Eğitiminde Devrim!

Günümüzde birçok şey, yapay zeka sayesinde akıllı bir nesneye dönüşüyor. Çevremizde yapay zeka algoritmaları ile çalışan evler, arabalar ve eşyalar görüyoruz. Facebook şirketi bu algoritmaları, robotları daha çok geliştirebilmek için kullanmakta. Peki, Facebook yapay zeka eğitiminde hangi devrimi hedeflemekte?

Facebook Yapay Zeka Eğitimi İle Robotlara Görmeyi ve Duymayı Öğretiyor!

Yapay zeka ve robotlar, kullanılan ve gelişmeye devam eden teknoloji türlerindendir. Bu gelişime yatırım yapan şirketler gelecekte çok daha büyüyecek gibi duruyor. Örneğin iPhone telefonlarda bulunan Siri, Google Asistant ve Amazon’un Alexa adlı yazılımları günlük hayatta sürekli kullanılmakta.

Facebook’un başarmaya çalıştığı konulardan biri, robotun masada duran yüzlerce telefon arasından sadece çalan cihazı getirebilmesi. Facebook, robotlar için objeler arasında baktığı ve duyduğu zaman farkını anlayabilecek yapay zeka eğitimleri oluşturuyor.

Facebook şirketi, bu yapay zekayı test edebilmek için AI Habitat’ı oluşturdu. Burada yapay zekanın mekanı algılayabilecek hale gelmesi hedeflenmekte. Ev, ofis gibi birçok farklı mekanda yapay zekanın çevreyi algılaması geliştiriliyor. Elde edilen sonuçlara göre robotların gerçek dünyada çeşitli farklı konumlarda ve durumlarda rahatça hareket edebilmesi amaçlanmakta. Akıllı robotlar, gezdikleri yerlerin haritasını çıkartabiliyor ve bu haritayı daha sonra gerekirse kullanabiliyor.

Günümüzde kullanılan robotların büyük bir çoğunluğu işitemiyor. Facebook ise hem işitebilen hem de görebilen ve aynı anda analiz edip karar verebilen robotlar üretmeyi amaçlıyor. Şirket, bu mekansal sesleri robotlara yükleyebilmek için SoundSpaces adında bir ses veri tabanı kullanmakta. Bu veri tabanında kapı kapanma sesleri, televizyon dizilerinin sesleri gibi hayatın akışında duyabileceğiniz birçok ses mevcut. Seslerin bulundukları ortamlara göre farklı duyulabilmesi yapay zekayı daha fazla zorlamakta.

Önceden robotların sesler çıkarması heyecan verici bir durumdu. Sonrasında ise asıl heyecan verici ve etkileyici olan şeyin, robotların bu sesleri kendi yapılarında analiz ederek bunlara çeşitli reaksiyonlar verebilmesi olduğunun farkına varıldı. Robotların analiz yeteneği ve farkındalığı arttıkça yeni yetenekler kazanmaları da kaçınılmaz olacak. Bu gidişle belki bir gün yapay zeka, organik olan insan zekasını geçecek.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yapay Zeka Nedir? 10 Soruda Yapay Zeka!” okumak için buraya tıklayın
“Yapay Zeka Geleceği Hakkında Öngörüler” okumak için buraya tıklayın.
“Her Şeyi Bilen Kişisel Yapay Zeka” okumak için buraya tıklayın.

“Facebook Yapay Zeka Eğitiminde Devrim!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı