Dijital İkizler Projesinin Gerçek Dünyadaki 5 Uygulaması

Dijital ikiz terimi, kulağa her ne kadar yeni duyuluyor gibi gelse de uzun yıllar evvel ortaya çıkmış bir teknoloji. Dijital ikiz, çeşitli işler için kullanılabilecek fiziksel varlıkların, olayların, kişilerin, konumların, sistemlerin ve birçok cihazın dijital bir kopyasını ifade etmektedir. Nesnelerin interneti kavramı ilerledikçe hayatımıza daha çok dahil olan dijital ikiz projelerinin üretimin çok daha ötesinde gerçek dünyadan örneklerinden haberdar mısınız? İşte dijital ikizler projesinin gerçek dünyadaki 5 uygulaması…

Dijital İkizler Projesinin Gerçek Dünyadaki 5 Uygulaması

1. Sağlık

Teknolojinin neredeyse tüm nimetlerinden faydalanan sağlık sektörü, mutlaka dijital ikizler projesini de kullanıma sokmalı.

Philips ile hayata geçirilen bu uygulama, insanların genel sağlık durumlarını ve fiziksel faaliyet performanslarını takip ediyor.

2. Şehir Yönetimi ve Planlaması

Şehir bölge planlamacılarının çok fazla işine yaracak bir oluşum olan dijital ikiz uygulaması, enerji tüketimi ve bunun gibi birçok gelir ve giderin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.

Singapur, dijital ikiz uygulaması ile şehir yönetimi yapmakta. Umarız gelecekte dünyanın birçok ülkesinde de yaygın hale gelir.

3. Enerji Sektörü

Dijital ikiz teknolojisi sayesinde enerji sektöründe de bir hayli önemli adımlar atılabilir.

Örneğin GE, Dijital rüzgar çiftliği adını verdiği oluşumu faaliyete geçirebilmek adına dijital ikiz teknolojisinden faydalanmıştır. Bu projede dijital ikiz teknolojisi sayesinde mühendisler rüzgâr çiftliğindeki oluşacak durumlara göre farklı türbin konfigürasyonlarını karıştırıp eşleştirebilmesi mümkün kılınacak.

4. Perakende Sektörü

Dijital ikiz, diğer sektörlere göre perakende alanında daha yeni bir kavram diyebiliriz.

Yine de yeni olmasına karşın perakende sektörü dijital ikiz uygulamaları açısından oldukça değerli bir sektör. Müşteri deneyimlerini ve davranışlarını modellemek konusunda oldukça yardımcı olmaktadır.

5. Misafirperverlik

Dijital ikiz projesi, bir simülasyon aracı olarak da kullanılabilir. Özellikle yaşamakta bulunduğumuz durumları ve olayları simüle etmek konusunda dijital ikiz projesi büyük katkı sağlamaktadır.

CKE Restaurants Holdings, Carl’s Jr ve Hardee restoranlarında dijital ikiz teknolojisi kullanılmakta. Üretkenliği arttırmak açısından oldukça yarar sağlayan dijital ikiz teknolojisi, restoranın zeminini ve kullanım trafiğinin en yoğun olduğu mutfağı dijitalleştirerek müşteriler ve çalışanlar için daha koordineli bir ortam hazırlamaktadır.

Görüldüğü üzere dijital ikiz teknolojisi, hayatımızı kolaylaştıracak birçok adım ve sektörler ile karşımıza çıkmakta.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Dijital Ayak İzinizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın
“Dijital İkiz Projesi Hakkında Bilinmeyenler!” okumak için buraya tıklayın.
“Teknolojik Tekillik Bildiğiniz Herşeyi Nasıl Değiştirecek?” okumak için buraya tıklayın.

“Dijital İkizler Projesinin Gerçek Dünyadaki 5 Uygulaması” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı