Binance Türkiye Borsasında İşlem Yaparken Dikkat Emeniz Gerekenler

Bilmeyenler için kısaca belirtelim ki Binance bir kripto para borsası. Bu borsa sayesinde tüm kripto paraları şeffaf fiyatlar ile alıp satabiliyorsunuz. Ancak birçok dolandırıcılık vakası da oluşabiliyor. Biz de bu vakalardan sadece bazılarını bilgi sahibi olmanız için aşağıda paylaşıyoruz. İşte Binance Türkiye borsasında işlem yaparken dikkat etmeniz gerekenler.

Oltalama Vakası 1

Oltalama saldırıları, bilgisayar korsanlarının kullanıcıların hesap bilgilerini çalmak için kullandıkları bir yöntem. Bu saldırı türünde, kullanıcılar genellikle Binance TR’den geliyormuş gibi görünen ancak öyle olmayan e-postalar alırlar. Bu e-postalar sizi Binance TR’ye yönlendiren linkler içerir ve tıkladığınız zaman tıpkı Binance TR’ye benzeyen bir site açılır.

Bu sitede oturum açmak adına bilgilerinizi girdiğiniz takdirde saldırganlar bilgilerinizi ele geçirmeyi başarmış olurlar.

Bazı örneklerle oltalama saldırılarını nasıl tespit edebileceğinizi ve nasıl kendinizi savunabileceğinizi açıklayalım.

Örneğin, böyle bir e-postayı ele aldığımızda hemen gözünüze çarpması gereken birkaç şey var. E-posta <do–not–reply19@www–binance.com> şeklinde bir adresten gönderilmiş. Binance böyle bir e-posta adresine sahip değil. 

E-posta doğrulama seçeneğinin üzerine geldiğimizde ise açılan sayfanın https://www–binance.com/binance/login.php? olduğunu göreceğiz. “www–binance” şeklindeki başlayan adres bile tek başına size bunun gerçek bir Binance adresi olmadığı konusunda şüphelendirmeli. 

Eğer açılan sayfada bilgilerinizi girerseniz, saldırganlar giriş bilgilerinize ulaşmış olacak. Ancak en tehlikeli adım bir sonraki. Saldırganlar, oldukça önemli olan Google 2FA gibi güvenlik önlemlerini tek başlarına aşamaz. Bu noktada bu tür sahte sayfalar sizden doğrulama kodlarınızı girmenizi isteyecek. Bu noktada kodu girmeniz, saldırganların hesabınıza tam erişimi olmasına sebep olacak. Artık bilgileriniz saldırganların elinde ve varlıklarınızın çalınması sadece an meselesi.

Oltalama Vakası 2

Yeni bir e-postada ise saldırgan, kullanıcının ikinci, hayali bir doğrulama adımı için belirli işlemler yapmasını talep ediyor ve eğer yapılmazsa hesabın belli bir tarihte devredışı kalacağını ve erişilemez olacağını söylüyor. Postanın sonunda ise bu işlemin nasıl gerçekleştirileceğinin açıklaması için ekteki PDF dosyasının indirilmesi gerektiği söyleniyor.

Binance TR’yi kullanmak için bilgisayarınıza e-posta gibi kanallardan gelen herhangi bir şeyi indirmenize gerek yok. Bu tür durumlarda e-postanın bir oltalama saldırısı olduğuna kanaat getirip derhal silin ve asla hiçbir bağlantıyı açmayın ve hiçbir dosyayı indirmeyin.

Oltalama Vakası 3 

Bu e-postada kullanıcı, kendisine gsanki işlem yapmış gibi bir e-posta alıyor ancak kendisinin böyle bir işlemi yok. Bu durumlarda her zaman farenizi bağlantının üzerinde gezdirip çıkan URL adresinden bağlantının nereye açıldığına dikkat edin.

Oltalama Vakası 4 

Bu defa, kullanıcı kendisini bir çekilişe davet eden bir e-posta almış ancak gönderen adresi yine Binance TR’ye ait olmayan sahte bir adres.

Bu tür e-postaları almanız takdirinde kesinlikle gönderene dikkat edin, mümkünse açmayın ve hiçbir şart altında e-postadaki herhangi bir bağlantıya tıklamayın veya ekte bulunan herhangi bir dosyayı indirmeyin.

Yukarıda Binance Türkiye platformunda işlem yaparken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgiler paylaştık.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

  • Bitcoin Dışındaki En Popüler 10 Kripto Para!” okumak için buraya tıklayın.
  • Dijital Para Hakkındaki Gerçekler!” okumak için buraya tıklayın.
  • Kripto Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey!” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Moblobi

Moblobi

Yeni dünyadan hayatınıza fayda sağlayacak bilgiler, haberler ve ipuçları paylaşıyoruz. İTÜ Arı Teknokent'in seçtiği girişimlerden biriyiz ve Milliyet tarafından da özel ödüle layık görüldük. Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Yeni dünyadan anında haberdar olmak ve olanı biteni kaçırmamak için, sosyal medyada takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı