Arkanızda Olup Biteni Gösteren Motor Kaskı!

Artırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanılarak geliştirilen motor kaskı arkanızda olup biteni gösteriyor. Haberimizde...

Artırılmış gerçeklik günümüzün popüler teknolojilerinden biri. Sanal dünya ve gerçek dünyayı birleştiren bu teknoloji artık giyilebilir teknoloji ürünlerinde de kullanılıyor. Örneğin motor kullananlar için artırılmış gerçeklik teknolojisi ile geliştirilen kask, sürücü kafasını çevirmeden arkasında olan biteni gösteriyor. Haberimizde…

Artırılmış gerçeklik içeren motor kaskı neler yapabiliyor?

Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadan kopmadan dijital dünya ile etkileşim kurmamızı sağlıyor. Bu teknoloji ile geliştirilen giyilebilir ürünlerden biri ilk olarak savaş uçaklarında kullanılmıştı. Pilotların kasklarına takılan ekran ile tüm kritik bilgilere ulaşmaları sağlanmıştı.

Artırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanılarak geliştirilen motor kaskı da aslında benzer bir işlev içeriyor. Sürücünün arkasında olan biteni sanal bir ekran ile gösteriyor. CrossHelmet adı verilen bu kask, motor tutkunlarına daha iyi bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Motor kaskında bir ekran bulunuyor. Ekranda, sürücünün motosiklet üzerindeyken ihtiyaç duyabileceği nagivasyon, hava durumu, yol durumu gibi tüm bilgiler yer alıyor. Kaskın arkasında ise bir görüş kamerası var. Bu kamera sayesinde kafanızı arkanıza çevirmeden, neler olduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Geniş açılı kamera sistemi ise tüm kör noktaları ortadan kaldırıyor.

CrossHelmet adlı bu motor kaskında gürültü engelleme özelliği de bulunuyor. Bu özellik sayesinde rüzgar sesi engelleniyor. Kask takılıyken gürültüye maruz kalmadan; telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz. Ayrıca sözkonusu motor kaskı sürücünün grup konuşması yapabilmesine de olanak sunuyor.

Kaskta müzik dinlemeniz için hoparlör de bulunuyor. Bu hoparlör ile sesli asistanınıza da bağlanıp, komut verebiliyorsunuz. Motor kaskında yer alan navigasyon ve ses kontrolü özelliklerini kullanabilmek için ise kendi mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Uygulamanın ismi de kask ile aynı. Fakat uygulama sadece App Store’da bulunuyor ve herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ayrıca kaskın içerisinde gizli dokunmatik paneller bulunuyor. Buradan akıllı telefon işlevlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu motor kaskının fiyatını merak edenler için bunu da hemen belirtelim. Kask yaklaşık 1.800 dolar civarında satılıyor. 6 farklı boyut seçeneği bulunuyor. Kaskın en küçük bedeni 58 cm; en büyük bedeni ise 63 cm boyutunda.

Artırılmış gerçeklik içeren bu kaskın fiziksel darbe, delinme, sızıntı, duman, yangın veya patlamalara karşı yüzde 100 dayanıklı olduğu iddia ediliyor. Bu yüzden oluşabilecek kazalar karşısında da sürücüyü koruyabileceği öngörülüyor.

Peki siz artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanan bu motor kaskı hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu teknoloji sizce başka nerelerde kullanılabilir? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Tesla’nın Dönüm Noktası Sayılan 10 İlginç An!” haberimizi okumak için buraya tıklayın
  • Motosiklet Sürücülerini Hava Yastıklı Kemer Koruyacak!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Artık Dövmenizi Evde Kendiniz Yapabileceksiniz!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Esra Kansız

Esra Kansız

Merhaba. Ben Esra. İletişim mezunuyum. Dijital medya ile ilgileniyorum. Ayrıca sosyal medya uzmanlığı işi ile meşgulüm. Hızına yetişemediğimiz teknolojinin bize sunduklarını öğrenerek sizlere duyurmak için buradayım. İçerik editörlüğünün hayatımın bir vazgeçilmezi olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esra-kansiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı