Motosiklet Sürücülerini Hava Yastıklı Kemer Koruyacak!

Yeni çağın ulaşım aracı motosiklet… Şüphesiz ki bir çok genç, hatta gençler dışında trafikten sıkılan herkes yeni ulaşım aracı olarak motosikleti tercih ediyorlar. Güvenlik önlemleri alındığı takdirde oldukça eğlenceli ve hızlı olan motosikletler, güvenlik önlemleri alınmadığı takdirde de hayatımız açısından oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabiliyorlar. Her ne kadar güvenlik önlemi alınmış dahi olsa hepimizin bildiği gibi çoğu ülkede olduğu gibi ülkemizde de motosiklet kullanmak oldukça zor. Çünkü hem motorlar hem araçlar kurallara yeterince uymuyor.

Yalnızca 2018 yılında 428.000 den fazla trafik kazası meydana gelmiş ve bunların içinde de ölüm oranı en fazla olan ne yazık ki motosiklet. Çünkü çarpma anında arabalardaki gibi devreye girebilecek bir hava yastığı sistemi bir emniyet kemeri sistemi yok. Yani yoktu. Teknoloji motor tutkunlarını da düşündü ve motosikletlere özel hava yastıklı bir emniyet kemeri geliştirerek ölüm oranını aza indirmeyi hedefledi. İşte detaylar…

Vücudunuzun her yerini saran hava yastığı koruyor olacak!

Aslında sistem oldukça basit ve anlaşılır. Bir kemer var ve bu kemeri bacaklarınıza ve belinize bağlıyorsunuz. Sözkonusu kemer tıpkı arabanızda bulunan hava yastıkları ile aynı işlevi görüyor. Yani bir çarpma anında kemerde bulunan hava yastıkları çıkıyor. Hepimizin bildiği üzere arabalarda şiddetli çarpmalar sonucu bizleri koruması için hava yastığı şişer ve şiddetli bir şekilde başımızı çarpmanız önlenir. Ancak bu kemerde mevcut hava yastıklarından biraz daha farklı bir yapı düşünülmüş. Çünkü sözkonusu araç motosiklet olduğu için ve yalnızca başımız değil, tüm vücudumuz tehlikede olduğu için hava yastığı anlayışı biraz daha bun auygun olarak tasarlanmış. Şöyle ki; kemerde bulunan hava yastığı açıldığında yalnızca başımızı değil tüm vücudunuzu sarıyor ve böylece de vücudumuzun her noktasını korumayı hedefliyor.

Motosiklet kullanıcıları için geliştirilmiş olan bu hava yastığı savrulmamıza neden olabilecek en küçük kaza anında bile açılma özelliğine sahip. Sürücüyü çeşitli çarpışma türlerinde koruyabiliyor. Kaza anında kişiyi adeta paraşütle yere iniyor gibi güvende tutuyor.

Hava yastığı sistemi ciddi bir çarpışmada dışarı çıkıyor. Hava yastığında bulunan jiroskoplar ve çeşitli hareket sensörleri, belirli bir hızda sürüş yapan bir sürücünün ani bir şekidle yavaşlamasını, ya da arkadan vurulması suretiyle ani bir şekilde hızlanmasını ya da kullanıcının kendini düzeltemeyeceği bir şekilde bir denge kaybının ortaya çıkmasını tespit edebiliyor.

Motorsiklet kullanıcıları için tasarlanmış bu kemer sistemi, çıkarma yuvasına takılarak sürücüye sabitleniyor ve bu sayede de kaza anında ortaya çıkan ve sürücünün etrafına sarılmış hava yastıklarını da sabitlemiş oluyor. Çarpışma anında ise sistem otomatik olarak kemeli çözüyor ve sürücünün bisikletten ya da motosikletten atlamasına izin veriyor. Sürücü atladığında ya da araçta kaldığında etrafını saran bu hava yastığı onu güvende tutuyor. Aslında sürücüyü bir kozaya sarmak suretiyle koruyor diyebiliriz. Akıllı elektromanyetik teknolojisi sayesinde, sürücünün motosikletten atlamayı tercih edeceği düşük riskli bir senaryoda kayışı serbest bırakıyor veya sürücü park ettiğinde ve hatta motosikletini kapattığında otomatik olarak devreden çıkıyor.

Hava yastıklı emniyet kemerinin nasıl çalışıyor ve kaza anında sürücüyü nasıl koruyor? Kim tarafından tasarlanmış ve nerede bulunuyor? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Merve Aktaş

Merve Aktaş

Merhaba, ben Merve Aktas. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com'da sosyal medya haberleri yazıyorum. Beni takip etmek isterseniz “MERVE'NIN SOSYAL MEDYA GÜNDEMI”ni takipte kalın. Instagram: @merev12 Twitter: @MmerveAaktas


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı