Suç Oranı Tahmini Yapan Yapay Zeka Algoritmaları

Yeni Endüstri 4.0 devrimi ile yapay zeka ve robotik sistemlere ciddi anlamda yatırımlar yapılıyor. Geçmişten bu yana yapılan çalışmalar ile bu yapay zeka algoritmalarının hata payı yüzde ikilere kadar gerilemiş durumda olmasına rağmen birçok iyileştirmeye ihtiyaç duyuluyor. Yazımızda; suç oranı tahmininde bulunan yapay zeka algoritmalarını inceleyeceğiz.

Daha önceki zamanlarda, gelecekte işlenecek suçları öngören yapay zeka algoritmaları ile ilgili haberlere denk gelmiş olabilirsiniz. Buna en uygun örnek; Amerika’da hangi suçluların gelecekte tekrar suç işleyeceğinin risk skoru hesaplamasını yapan yapay zeka uygulaması örnek verilebilir. Şimdi bahsedeceğimiz bu gelişmiş algoritmanın, Google’da yer alan sokak görünümünden yararlanarak nasıl bir mahallenin suç oranını tahmin edebildiğine bir göz atalım.

Suç Oranı Tahmininde Bulunan Yapan Zeka Algoritmaları

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndaki araştırmacı bir grup tarafından geliştirilen algoritma, bir mahallenin suç oranını öngörebiliyor. Bu algoritma, Google Street View’dan 8 milyon görüntüyü kullanarak bölgenin suç oranını tahmin etme kabiliyetine sahip.

Projede çalışan bilgisayar bilimleri öğrencisi Khosla, yapay zeka ile bir görüntüden yola çıkarak neler öğrenebileceklerini görmek adına bu projeyi gerçekleştirdiklerini belirtmekte. Khosla ve projede çalışan üç kişi; Boston, Chicago, New York, Paris, San Francisco, Hong Kong, Los Angeles ve Londra dahil olmak üzere toplam 8 şehir seçerek bu projeye başladılar.

Bu sekiz şehrin her biri ortalama 16 metrelik alanlara bölündü ve her nokta için doğu, batı, kuzey ve güneyden görünümünü gösteren dört görüntü alındı. Referans noktaları ise McDonald’s olarak belirlendi. Çalışma grubundaki doktora öğrencisi Joseph Lim, ilk başlarda Nike mağazalarını düşündüklerini ancak bu mağazaların genellikle şehir merkezinde bulunduğunu, onların ise daha karmaşık bir düzey isteyerek McDonals’ı seçtiklerine değiniyor.

Belirli kuruluşlardan suç verileri kullanılarak, suç işleme yoğunluğu haritaları oluşturuldu. Google Street View’dan toplanan 8 milyon resim örneğinin yarısı algoritma eğitimi, diğer yarısı ise test edilmek üzere kullanıldı. Sonuçlar ise oldukça etkileyici.

Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda çalışmalara başlayan ekip, derin öğrenme araçları kullanarak neye baktığını algılayan bir algoritma geliştirdi ve bu algoritmayı sonuç elde edebilmek için kullandı. Khosla, bu işlemlerin makine öğrenimi için karmaşık bir görev olduğunu ancak yapmaya çalıştıkları şeyin, görüntülere bakarak onları analiz etmekten çok daha ötesi olduğunu söylüyor. İlerleyen zamanlarda daha fazla veri ile çalışma ilerletilerek algoritma birçok alana uyarlanabilecek ve toplanan Google Street View verileri ile haritaları, suç bilincine sahip hale getirmek mümkün olabilecek.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yapay Zeka Robotlar ve Etik Hakkında Merak Edilen 8 Soru” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka Bir Cinayeti Çözdü!” okumak için buraya tıklayın
“Yapay Zeka Güvenliğimizi Sağlamaya Başlıyor!” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka Etik Kararları Nasıl Verecek?” okumak için buraya tıklayın.

“Suç Oranı Tahmini Yapan Yapay Zeka Algoritmaları” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı