Yapay Zeka Güvenliğimizi Sağlamaya Başlıyor! - Moblobi.com
Yaşam

Yapay Zeka Güvenliğimizi Sağlamaya Başlıyor!


Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle hem hayatımız kolaylaşıyor hem de yeni güvenliksorunları ortaya çıkıyor. AI diğer adıyla yapay zekateknolojisi ise bugünün dünyasının pek çok kişi için geleceğe yönelik bir tehdit olarak görülüyor. Aslında bu teknoloji düşünüldüğü gibi tehdit oluşturmaktan öte, pek çok alanda bizi koruyacak yeni teknolojilerin geliştirilmesine de öncülük ediyor. Yapay zekanın bir çok alanda kendini göstermesinin ardından şimdi de sırada güvenliksorununa çare bulması var. Çünkü yapay zeka şimdi de sanal dünyada ve gerçek dünyada tehlikelere karşı bizi korumaya hazırlanıyor. Nasıl mı? İşte detaylar…

AI yani Yapay zeka insanların güvenliğini sağlamak için neler yapacak?

İnsan yaşamı boyunca güvenliken önemli unsurlardan biri olmuştur. Şimdi de insan için bu kadar önemli olan bir unsuru yani güvenliği korumak ve geliştirmek için yapay zeka yani AI tüm dünyada yerini almaya hazırlanıyor. Özellikle hacker denilen zararlı kullanıcıların kişisel hesaplara, bilgisayarlara, devlet kurumlarının bilgilerini yasal olmayan yollarla ulaşmaları ve de bunları ele geçirmelerini önlemek amacıyla yapay zeka alanında çalışmalar geliştiriliyor.

Sağlık kayıtlarını, finansal kayıtları kişisel hesapları devlet kurumların bilgilerini güvence altına almak için yapay zeka kullanılabilir bir teknoloji haline geldi. Hatta yapay zeka bilgisayarların dijital zayıf yönlerini önceden tespit edebilme yeteneğine de sahip. Dolayısıyla bu gibi gelişmeler güvenlikalanında yapay zekanın kullanılmasını yaygınlaştırdı. Yapay zeka yani AI içeren güvenlik kameraları bile üretilmeye başlandı. Aynı zamanda akıllı robot muhafızlar da günümüz dünyasında yerlerini almaya başladılar. Yapay zeka yani dünyadaki çok bilinen adıyla AI , uluslararası dış tehditlerden de korumaya yönelik kullanılmaya başlandı. Alyani yapay zeka kötü niyetli tehlikeli insanlardan gruplardan korunmayı sağlayan en önemli araçlardan biri haline geldi.

Yapay zeka çoğu zaman yetersiz kaynaklı güvenlikoperasyonları analistlerinin yanında yardımcı olmak için de kullanılabiliyor. Örneğin yapay zeka, anında tehdit içgörüsünü sağlamaya yardımcı olabiliyor. Bunun için de mevcut olan tüm tehdit istihbaratların bilgisini kullanıyor. Yapay zeka milyonlarca yapılandırılmış ya da yapılandırılmamış verileri tüketerek farklı konularda öğrenmek için de elbette eğitilebilir. Güvenlikde bunlardan bir tanesi. Yapay zeka sayesinde siber güvenlikanalistleri, potansiyel tehditlere cevap verme konusunda büyük ölçüde zaman kazanmış oluyorlar.

Peki yapay zeka güvenlik konusunda önemli roller üstlenince dev şirketler hangi planları yapmaya başladı? Yapay zeka güvenlik departmanları neler yapacak? Yapay zeka silahlı suçların önlenmesi için de mi kullanılacak? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı