Mod Security Nedir? Nasıl Kapatılır?

Mod Security Nasıl Kapatılır  konusunu anlatacağız. Zira internnette geliştirilen her uygulama sonucunda çeşitli güvenlik açıkları ortaya çıkabilir. Bu yüzden bu uygulamaların korunması ve güvenli bir şekilde sürdürülebilir olmaları için güvenlik duvarlarına ihtiyaç duyulur.

Günümüz internetinde siber saldırıların büyük bir bölümü web tabanlı uygulamalar üzerinden gerçekleştiriliyor. Saldırılara karşı korunmanın yollarından biri de Mod Security’i kullanmak.

Kullanıcılar, bu uygulamanın nasıl kullanılacağını, kapatılacağını ve genel hatlarıyla nasıl çalıştığını merak ediyor. Bu yazıda, aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Mod Security Ne İşe Yarar?

Sistemin, kullanıcılarına sunduğu yararlardan en büyüğü, saldırıları kolay bir şekilde tespit edilmesidir. Kısa süre içerisinde uygulamanın tespit ettiği saldırılar, engellenir.

Mod Security Hangi Uygulamalarda Çalışır?

Mod Security, amacı itibarıyla web tabanlı uygulamalar için tasarlanmıştır.

Mod Security Ne Gibi Durumlarda Devreye Girer?

Sistem, tamamen uygulamanıza karşı yapılan saldırı ve tehditlerde aktif olur. Örnekle açıklanacak olursa; SQL enjeksiyonu, truva atları, hesap çalma ve diğer şüpheli durumlarda Mod Security harekete geçerek, sisteminizi korur.

Mod Security

Mod Security’nin Avantajları Nelerdir?

Mod Security, kullanıcılar tarafından çokça sevilmektedir. Çünkü bu sistem, kısa süre içerisinde birçok saldırıya karşı uygulamalarınızı, sitelerinizi korur.

  • Mod Security, HTTP trafiği içerisinde yer alan tüm hareketleri kaydedebilecek kapasiteye sahiptir. Yapılan kayıtların loglarını alıp, detaylıca incelemeniz konusunda size yardımcı olur. Ayrıca Mod Security, bu logların analizini de yapabilir.
  • Sistemin diğer avantajlarından biri de az öncede bahsedilen analiz yeteneğidir. Örnekle anlatılacak olursa, sisteminize giren bir kullanıcının tüm hareketlerini inceleyebilir. Yani şüpheli bir durum tespit edilmesi halinde bunun kontrolünü yapan Mod Security, direkt olarak devreye girer.
  • Mod Security, aynı zamanda sisteminizdeki üçüncü parti yazılımlar yüzünden oluşabilecek açıkları tespit etmenizi de sağlar. Buna karşılık olarak kendinize bir önlem almanız için size fırsat verir.

Mod Security Nasıl Kapatılır?

Mod Security Nasıl Kapatılır bilmiyor olabilirsiniz. Sorun değil. Anlatacağız. Mod Security’i kullanmak istemiyorsanız, kapatmak için de önünüzde iki adet çözüm önerisi bulunuyor.

Bunlardan ilki, web sitenizin bulunduğu host firmasının adresine gidip, cPanel kısmına giriş yapacaksınız. Sonrasında burada Yönet butonu üzerinden Mod Security’i seçerek, devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu yöntemle ilgili bilmeniz gereken ufak bir detay daha bulunuyor. Her host firmasının paneli değişkenlik gösterebilir. Problem yaşamanız halinde host firmasının canlı desteğine bağlanabilirsiniz.

İkinci bir yol olarak, kendi siteniz içerisinde kullanabileceğiniz kodlar mevcut. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz, yine host firmanız ile görüşüp, destek alabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“ChatGPT Nedir Nasıl Kullanılır?” okumak için buraya tıklayın.
“Türkiye’de Yapay Zeka Alanında Neler Oluyor?” okumak için buraya tıklayın
“Yapay Zekanın Kullanım Alanları Nelerdir?” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka İçerisinde Kaça Ayrılır?” okumak için buraya tıklayın.

Yazıyı paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Moblobi.com

Moblobi.com

Yeni dünya insanlarına eğlenceli ve ilginç içerikler... Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Sosyal medyada @moblobi hesaplarımızdan takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı