Yapay Zekanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Yapay zeka, kullanım alanları ve sağlayacağı kolaylıklar ile insanların dikkatini çekiyor. Teknolojik gelişmeler sayesinde oldukça yaygın hale geldiler. Birçok alanda kullanılması için çalışmalar devam etmekte. Peki, yapay zekanın kullanım alanları nelerdir?

Yapay Zekanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Yapay zeka ile yüksek düzeyde verimlilik, zamandan ve güçten tasarruf amaçlanıyor. Bu teknolojinin en başta gelen tercih sebebi ise hayatın birçok alanında insanlara kolaylık sunması. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yapay zeka örneklerini yaygın bir şekilde görüyoruz. Genellikle yapay zeka kullanım alanları ise şu şekilde;

– Otonom Araçlar

Otonom araçlar, yapay zeka programları ile üretilmekte.

Sürücüsüz programlanmış araçlar ve otonom araçlar üreterek trafikte yaygın olarak karşılaşılan zorluklara çözüm bulmak isteniyor. Böylece artık insan gücüne ihtiyaç duyulmadan kullanmak mümkün oluyor.

– Sanal Servis Asistanları

Sanal asistanlar, yaygın şekilde kullanılan yapay zeka örnekleri arasında en başta gelmekteler.

Sanal asistanlar ile kullanıcıya kısa sürede ve etkili bir biçimde yardımcı olmak amaçlanıyor. Sanal asistanlar, çoğu kullanıcı tarafından da tercih sebebi. Kullanıcılar genelde Apple şirketinin sanal asistanı Siri, Google‘ın sanal asistan servisi Google Now ve Amazon’un sanal asistan servisi Alexa’yı tercih ederek hizmet alıyorlar.

– Sağlık Sektörü

Sağlık alanında tedavi sürecini kısaltmak ve en kısa sürede doğru tedaviyi uygulamak son derece önemlidir. Bunun içinde imkanların yeterli düzeyde olması gerekir.

Hastalık çeşitlerinin ve ilaçların araştırılmasını kolaylaştıran yapay zeka çalışmaları ile doğru tedavi uygulanabilmekte diyebiliriz.

– Tarım Sektörü

Tarım ile uğraşan kesimin yükünü azaltmak için otonom traktörler ya da drone araçları tercih edilebilmekte. Bu araçlar, ürünlerin ve arazinin verimini yükseltmeye yarıyor.

Çiftçiliğin donanımlı ekipmanlar ile daha da ilerlemesi hem çiftçi hem de tüketiciyi memnun etmekte. Böylece çiftçi zor şartlar altında çalışmadan organik bir ürünü tüketicinse sunabilecek hale geliyor.

– Güvenlik Sistemleri

Bireylerin güvenliğini sağlamak büyük önem taşıyor. Bazı durumlarda kişisel veriler sanal ortamda tehlike altında kalabiliyor.

Kişisel verileri sağlamak için de çoğu platformda kullanıcının tanımlanması için gerekli bir takım şartlar istenmekte. Kişinin tanımlanması için yüz, ses ya da kod ile giriş yapmak alınan önlemler arasında sayılabilir.

– Lojistik ve Depolama

Yapay zeka tabanlı otomatik depolama çalışmaları, şirketler için son derece kolaylık sağlamakta. Ürünlerin stoklanma ve envanterin uygun şekilde yönetimi tasarlanıyor.

Yapay zeka kullanım alanları yaygınlaştıkça da ticaret sektörü yeni boyutlar kazanabilir. E ticaret sektöründe tedarik sürecinin başarılı geçmesi, işletmeleri e ticarete yönlendirmeye teşvik ediyor ve kar sağlıyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yapay Zeka Eğitimler Sonucunda Karar Vermeyi Öğreniyor!” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka Robotlar ve Etik Hakkında Merak Edilen 8 Soru” okumak için buraya tıklayın
“Yapay Zeka Nedir? 10 Soruda Yapay Zeka!” okumak için buraya tıklayın.
“Yapay Zeka Geleceği Hakkında Öngörüler” okumak için buraya tıklayın.

“Yapay Zekanın Kullanım Alanları Nelerdir?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Doğan

Fatma Nur Doğan

Merhaba, ben Fatma Nur. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Yeni yolculuklara adım atmayı ve sürekli yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. İçimizdeki ışığın yansımasını başkalarında gördükçe mutlu oluyorum. Hayal kurarak yaşamayı ve keşfetmeyi seviyorum. Hayallerle dolu yolculuğumda benimle beraber yeni ufuklara açılmak ve yenilikleri takip etmek isterseniz Moblobi.com da takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı