Yapay Zeka Etik Kararları Nasıl Verecek? - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Yapay Zeka Etik Kararları Nasıl Verecek?


Hayatımız boyunca toplumsal, kültürel, etikve hukuki sonuçlarını gözeterek pek çok karar veriyoruz. Gelecekte verdiğimiz bu kararların bazılarını yapay zeka ya devredeceğiz. Örneğin; hukukalanında davaların bir kısmına avukatlar değil yapay zeka bakıyor olacak. Hukuki olarak yaptırımı olan bir davranış, bizim ülkemizde suç sayılırken başka bir ülkede suç sayılmayabilir. Peki sizce yapay zekanın verdiği kararlar toplumdan topluma değişir mi yoksa evrensel normlara göre mi karar verirler?

Gelecekte insanlar için risk oluşturan pek çok alan yapay zekaya bırakılacak ve riskli kararları onların vermesini bekleyeceğiz. Örneğin;insansız otomobiller. Bu riskli kararların ne gibi farklı sonuçlarının olabileceğini araştırmak amacıyla MIT Media Lab Moral Machine adında deneysel bir platformda bu araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Bu platform 9 farklı kaza senaryosuna karşı 233 ülkedeki milyonlarca insandan, 40 milyon karar topladı ve yapay zekanın bu kazasenaryoları karşısında nasıl karar verdiği araştırıldı. Bu kazasenaryolarından bir tanesi şöyle; yapay zekanın kullanmış olduğu ve içinde yolcuların olduğu bir otomobil düşünün. Yayalar için kırmızı ışığın yandığı bir durumda karşıdan karşıya geçmek isteyen bir çocuk, genç, yaşlı ve hayvan olduğunu düşünün. Yapay zekaya göre hangisini kurtarmak daha öncelikli olmalı?

Deney sonucunu ve bu sorunun yanıtı haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı