YouTube Videoları Nasıl Optimize Edilir?

Youtube, başlangıçta sadece video izleme ve müzik dinleme alanlarında kullanılan bir platformdu. İlerleyen zamanlarda ise bu durum tamamen değişti diyebiliriz. İçerik üretimi, yaratıcılık, eğlence ve bilgi edinme gibi pek çok alanı kapsayan bir sosyal medya platformu haline dönüşen YouTube, artık bir meslek edinme aracı diyebiliriz. Peki, YouTube videoları nasıl optimize edilir biliyor musunuz?

İnsanlar yazıyor, çiziyor, giyiniyor, anlatıyor hatta tanımadıkları insanlara günlük hayatlarını gösteriyor. Artık bir bilene sormaktansa her şeyi YouTube üzerinden öğreniyor. YouTube fenomenlerinin tavsiyeleri dinleniyor, bazen de bunlara karşıt fikirler sunuluyor. Hal böyle olunca da optimizasyon yani SEO oldukça önemli bir kavram haline dönüştü. SEO, birçok platform için büyük önem arz etmekte fakat YouTube eskisinden çok daha ileri seviyede bir platform. Bu nedenle optimizasyonun da büyük bir titizlikle yapılması şart!

YouTube Videoları Nasıl Optimize Edilir?

Anahtar Kelime

Araştırın! Videonuz için bir anahtar kelime bulmak oldukça kolay. Google Trendler ile bunu kolayca yapabilirsiniz.

Anahtar kelime, insanların sizleri ne yazarak bulacaklarını belirleyecek sihirli kelimelerdir. Bu yüzden videonuza en doğru şekilde hizmet verecek kelimeyi bulun. Bu kelime hem açıklamada hem de video başlığında yer alacak.

Video Başlıkları

Anahtar kelimenizi video başlığınıza mutlaka ekleyin. İlgi çekmek oldukça önemli.

Siz bu işi clickbait’e dönüştürürseniz bir taraftan izlenir bir taraftan da abone kaybedersiniz. Aradaki ince çizgiyi geçmeden ilgi çekici, merak uyandırıcı bir başlık girin. Bununla birlikte videoda olmayan bir şeyi oluyormuş gibi de göstermeyin.

Video Açıklaması

Anahtar kelimenizi video açıklamanızda sıkça kullanın. Videonuz hakkında minik bir özet verin.

Thumbnail

Videonuz için ilgi çekecek ilk şey küçük resim olacaktır.

Kullanıcılar videonun adını okumadan resme bakıp izlemeye koyuluyor. Bu yüzden küçük resim hazırlarken yaratıcı olun. Sıkıcılıktan kaçının.

Altyazı

Altyazı, videolarınızın farklı insanlar, farklı kesimler tarafından izlenmesini sağlayacaktır.

Birçok kullanıcı çeşitli sebeplerden ötürü, videolarda altyazı aramakta fakat istediği sonucu bulamadığı takdirde videoyu izleyememekte. Bu nedenle altyazı bir hayli önemlidir.

Renk!

Renkleri patlatın. Renklerin bir dili vardır ve her renk farklı bir anlam ifade edip farklı bir duruma hizmet eder.

Klasikleşmiş YouTube temasının siyah, gri, kırmızı ve beyazından sıyrılarak temanızı hareketlendirin. Bu ilgi çekmenizi sağlayacaktır. Ayrıca daha fazla izlenmek, daha fazla tık almak ve trendlerde yer alabilmek için videolarınızın optimizasyonunu sağlayın. Video başlığınızı iyi seçin, en çok aranacak kelimelere hakim olun. Anahtar kelimeler kullanın. Başlığınız ile içeriğinizin uyumlu olduğundan emin olun ve tüm bunları severek yapın!

Peki, sizin bir YouTube kanalınız var mı? Bu bilgiler işinize yaradı mı? Optimizasyon hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“YouTube için Markalaşma ve Optimizasyon Tavsiyeleri!” okumak için buraya tıklayın
“Youtube Kanalı Açacaklar için 10 Faydalı İpucu!” okumak için buraya tıklayın.
“10 Faydalı Youtube Hilesi!” okumak için buraya tıklayın.

“YouTube Videoları Nasıl Optimize Edilir?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı