Stalk Yapma İçin 9 Yol

Sosyal medyanın hayatımızda yer edinmesiyle birlikte birçok yenilik ve kavramla tanıştık. “Stalk yapmak” da bunlardan biri. Stalk kelimesi aslında ingilizcedir ve ‘sinsice gözetleme’ anlamına gelir. İnternet dünyasındaki anlamı için de ‘sanal olarak bir kişiyi gözetlemek ve onun hakkında bilgi toplamak’ diyebiliriz. Yeni tanıştığımız ya da hakkında daha çok şey öğrenmek istediğimiz insanlarla ilgili bilgi edinmek için çoğumuz stalk yapmışızdır. Bu kişi o okuldaki beğendiğiniz kız da olabilir, işe yeni başlayacak eleman da… Fakat şunu belirletelim stalk yaparken dozunu kaçırmamanız herkes için en iyisi olur. İşte stalk yapma için 9 püf noktası…

1- Google’layarak Stalk Yapmaya Başlayın

Hakkında bilgi edinmek istediğiniz kişinin adını soyadını google’layın ve bilgilerin size yağmasını izleyin.

2- Sosyal Medya Platformlarından İsmini Aratın

Eğer Google’dan umduğunuz bilgilere ulaşamadıysanız sosyal medya platformlarının arama kısmından ayrıca ismini aratmayı deneyebilirsiniz.

3- Onu Sosyal Medya Hesaplarınızdan Ekleyin, Takip Edin

Bir sosyal medya kullanıcısı hakkındaki en değerli bilgiler herkese açık olanlar değil, takipçileri ve arkadaşlarıyla paylaştıklarıdır. Bu yüzden ilginizi çeken o kişiyi uzaktan stalklamak yerine onu ekleyebilir ve takip edebilirsiniz. İkinci ve üçüncü seçenek olarak arkadaşınızın hesabından o kişiye ulaşmaya çalışmak ve sahte hesap yaratmak var. Ama bu opsiyonlar o kişiyle aranızda oluşabilecek potansiyel ilişki için çok da doğru bir adım olur mu bilemiyoruz.

4- Sosyal Medya Hesaplarını İnceleyin

Özellikle Twitter ve Facebook hesapları bu konuda size yardımcı olabilir. Sosyal medya hesaplarındaki gönderileri ve tweetleri inceleyerek çeşitli konular hakkındaki fikirlerini, hakkında yorum yaptığı olaylara karşı bakış açısını ve anlaşıp anlaşamayacağınızı kestirebilirsiniz, ortak ilgi alanlarınızı keşfedebilirsiniz.

5- Fotoğrafından Sosyal Medya Hesabına Ulaşın

Varsayalım ki aradığınız kişinin Facebook hesabını buldunuz ama diğer hesaplarını bulamıyorsunuz. Bu durumda Google’ın görsel arama özelliğini kullanarak eğer aynı profil fotoğrafını diğer profillerine de eklemişse bulamadığınız sosyal medya hesaplarına da ulaşabilirsiniz. Bunun yanısıra Google görsel arama ile fotoğrafının arkasındaki manzaradan nerede olduğunu bile anlamak mümkün.

6- Kullanıcı Adından Sosyal Medya Hesaplarına Ulaşın

Aradığınız kişi her platformda adını soyadını kullanmak istemeyebilir ya da bulunması zor olabilir. Varsayalım ki Google’layarak sadece Facebook’unu buldunuz. URL’sindeki kullanıcı adını tekrar Google’a yazın, diğer sosyal medya hesaplarında bu kullanıcı adını kullanıyor olabilir. Hatta bu sayede Snapchat, VSCO, blog ve forumlardaki hesapları gibi nispeten daha az elde edilebilecek bilgilerine bile ulaşabilirsiniz.

7- Eski Fotoğraflarını da Kontrol Edin

Bir kişinin iki hafta önce attığı fotoğraftan daha bilgilendirici ve kapsamlı bir şey varsa o da eski fotoğraflarıdır.

8- Profilindeki Yorumları Okuyun

Birçok insan bunu atlar ama birinin profiline yazılan yorumlar o kişiyle ilgili çok şey söyler.

9- Arkadaşlarının Hesaplarına Bakın

Araştırmalarınızı bir adım daha ileri götürmek istiyorsanız merak duyduğunuz kişinin arkadaşlarının hesaplarına göz atabilir ve arkadaş çevresinde nasıl biri olduğunu görebilirsiniz. Veyahut profilini bulmaya çalıştığınız kişiye ulaşamazsanız arkadaşlarının isimlerini biliyorsanız onların hesapları aracılığıyla o profili bulmayı deneyebilirsiniz.

Yukarıda stalk yapma yollarından bahsettik. Peki siz stalk yapıyor musunuz? Stalk için ipuçlarınızı yorumlar kısmında bizle paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “Stalk Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler!” okumak için buraya tıklayın.
  • “Bir Stalker’ınızın Olduğunu Nasıl Anlarsınız?” okumak için buraya tıklayın.
  • Eski Sevgilinizi Yakalanmadan Nasıl Stalklayabilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın.
  • “Linkedin’de Yakalanmadan Stalk Nasıl Yapılır?” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Beren Demirağ

Beren Demirağ

Merhaba, ismim Beren. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde okuyorum. Dijital pazarlama, gönüllülük yapmak ve renkli olan her şey beni heyecanlandırıyor. Ayrıca psikoloji, yabancı diziler ve görsel sanatlara büyük bir ilgim var. Okumaktan ve öğrendiklerimi meraklısına anlatmaktan zevk aldığım için burada yazıyorum. Sizi Moblobi'deki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı