Snapchat Nedir? Özellikleri ve Kullanım Detayları

Her geçen gün bir yenisi çıkan mobil uygulamalar içinde en bilinenlerinden birisi de Snapchat uygulamasıdır? Peki, Snapchat nedir? Nasıl kullanılır?

Snapchat Nedir?

Snapchat, Android ve iOS cihazlar için geliştirilmiş, anlık mesajlaşmaya yarayan bir mobil uygulamadır.

Yazılı, görsel veya işitsel dosyaları göndermenizi sağlıyor. Özellikle gençler tarafından yoğun bir şekilde indirilen Snapchat’in, 230 milyona yakın günlük kullanıcısı mevcut. Peki, Snapchat nasıl kullanılır ve kullanım amacı nedir?

Snapchat’in Amacı Nedir?

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi Snapchat’te de amaç insanlar ile iletişimi sağlamaktır.

Diğer platformlardan farkı ise gizliliğe daha çok önem vermesidir. Bu uygulamanın en önemli özelliği ise paylaşılan fotoğraf ve videoların 1-10 saniye arasında bir süre ile sınırlandırılması. Ayrıca gizliliği sevenler için nick kullanarak paylaşım yapabildiğimiz bir mecradır. 24 saat içerisinde paylaşımların kendi kendini yok etme özelliği de bulunuyor.

Snapchat Özellikleri Neler ve Nasıl Kullanılır?

Öncelikle iOS ya da android marketten Snapchat’i indirmeniz gerekiyor. Ardından Snapchat’a giriş yapın ve kaydolun. Snapchat’i açtığınız anda, karşınıza kamera ekranı gelir. Buradan anılar ekranınıza, sohbet ekranınıza ve hikayeler ekranınıza erişme tuşları ile birlikte alt kısımda bir yakalama tuşu görürsünüz. Üst kısımda ise profil ekranınıza girme, arama ekranınıza erişme, flaşı açma ve kamera görünümünüzü öne bakacak şekilde değiştirme seçeneklerine de ulaşılabilir.

Snapmap ekranında Snapchat’ı açtığınız zaman, istediğiniz kişiler konumunuzu görebilirler. Anılar ekranında, yeni hikayeler oluşturabilir, anılara kaydettiğiniz anlık görüntüleri düzenleyebilir, gönderebilir ve eski fotoğrafları bulmak için aramayı kullanabilirsiniz. Birisi ile bire bir sohbet ederken, sohbet ekranınızın altında mavi bir nokta belirecektir. Bu nokta o kişinin sohbette mevcut olduğu anlamına gelir. Her ikiniz de sohbetten ayrıldıktan sonra sohbetler otomatik olarak silinir.

Ekranı sağdan sola kaydırarak keşfet ekranından birçok içeriğe ve habere ulaşabilirsiniz. 24 saatlik hikayeler atabilir, arkadaşlarınızın hikayelerine yorum yapabilirsiniz. Ayrıca keşfet ekranından birçok kullanıcının hikayesine de ulaşabilirsiniz. Arama ekranından istediğiniz bir kişiyi aratarak yeni arkadaşlar edinmeniz mümkün. Snatchat uygulamasında daha fazla arkadaş edinmek için ekranın sol üst köşesindeki Bitmoji’ye dokunun. Böylece arkadaş arama ve ekleme profil ekranınıza ulaşacaksınız. Bunun dışında profil ekranınızdan bir Snapcode oluşturabilirsiniz. Snapcodu taratarak insanlar profilinize ulaşabilir.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Snapchat Hesabı Silindiğinde Anılarınıza Ne Oluyor?” okumak için buraya tıklayın.
“Snapchat Uygulamasındaki 3 İlginç Özellik!” okumak için buraya tıklayın
“Snapchat Kullanıcılarına Duygusal Destek Veriyor!” okumak için buraya tıklayın.
“Snapchat’den 2 Yeni Özellik!” okumak için buraya tıklayın.

“Snapchat Nedir? Özellikleri ve Kullanım Detayları” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatih Korkmaz

Fatih Korkmaz

Sanat, teknoloji, tasarım, müzik, sinema, arkeoloji ve felsefenin günümüz teknolojine dair izleri… Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı